Dziewięciu członków załogi statku towarowego MV Bonita zostało porwanych przez piratów - poinformował norweski armator, do którego należy jednostka. Napadnięto na nich w Zatoce Gwinejskiej uważanej za najbardziej zagrożony atakami piratów akwen świata. Jak doniosła hiszpańska agencja EFE, uprowadzeni to obywatele Filipin.
Statek zakotwiczył w sobotę w portowym mieście Kotonu u wybrzeży Beninu. Wtedy ośmiu członków załogi oraz kapitan zostali uprowadzeni przez uzbrojonych napastników i zabrani w nieznane miejsce. Nie wiadomo, czy są przetrzymywani dla okupu.
Inni członkowie załogi, którzy nie zostali uprowadzeni, poinformowali o napaści lokalne władze i zaalarmowali inne statki znajdujące się w pobliżu.
Według cytowanych przez agencję EFE źródeł bliskich śledztwu norweskim statkiem płynęło w sumie 19 osób. Stan tych, którzy nie zostali uprowadzeni, jest dobry i nic im nie zagraża - poinformowali rozmówcy hiszpańskiej agencji.
Marynarka wojenna Beninu została postawiona w stan gotowości. Wzmocniono również patrole na wybrzeżu tego afrykańskiego państwa.
Niebezpieczny rejon
O napadzie i porwaniu firma J.J. Ugland, do której należy statek, oficjalnie poinformowała w niedzielę. MV Bonita przewoził do Beninu ładunki gipsu, minerału powszechnie używanego jako nawóz.
Jak przekazał armator w komunikacie, "rodziny członków załogi zostały poinformowane o zajściu". "Dla bezpieczeństwa członków załogi firma Ugland nie udzieli innych komentarzy w związku z zajściem. O aktualnej sytuacji będziemy informować, gdy zostaną przekazane potwierdzone informacje" - dodano.
Właśnie w Zatoce Gwinejskiej najczęściej dochodzi do incydentów o charakterze pirackim - wynika z raportu z 2018 roku Międzynarodowego Biura Żeglugowego (IMB). Na przykład w sierpniu u wybrzeży Kamerunu uprowadzono ośmiu członków załogi niemieckiego statku, a w lipcu - dziesięciu tureckich żeglarzy u wybrzeży Nigerii.
Natomiast zgodnie z najnowszymi danymi Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) za pierwsze półrocze 2019 roku 73 proc. wszystkich porwań na morzu i 92 proc. aktów wzięcia zakładników miało miejsce na wodach Zatoki Gwinejskiej. 62 osoby porwano w pobliżu wybrzeża Beninu, Gwinei, Kamerunu, Nigerii i Togo.
Autor: kz,ft//now / Źródło: tvn24.pl, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: www.jjuc.no