Czescy politycy przed wyborami obiecują zniesienie VAT-u na energię

Autor:
ams
Źródło:
TVN24, PAP
Morawiecki: sądzę, że do wyborów w Czechach nie będziemy dyskutować dłużej o kopalni Turów
Morawiecki: sądzę, że do wyborów w Czechach nie będziemy dyskutować dłużej o kopalni TurówTVN24
wideo 2/4
TVN24Morawiecki: sądzę, że do wyborów w Czechach nie będziemy dyskutować dłużej o kopalni Turów

W najbliższy piątek i sobotę Czesi będą wybierali nowy parlament. Premier Czech Andrej Babisz powiedział w środę, że rząd jest gotowy do czasowego zniesienia podatku VAT od energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Podobną deklarację złożył lider współrządzącej socjaldemokracji Jan Hamaczek.

Politycy uczestniczyli w debacie w czeskiej telewizji publicznej przed wyborami do Izby Poselskiej parlamentu, które odbędą się w piątek i w sobotę. Rezygnacja z 21 proc. VAT na energię ma zapobiec skutkom wzrostu cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.

Sondaże przedwyborcze w Czechach

Według ostatnich sondaży ruch Ano, którym kieruje Babisz, powinien wygrać wybory, ale może mieć kłopoty z utworzeniem stabilnego gabinetu. Współrządząca z Ano socjaldemokracja wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych może nie pokonać 5 proc. progu wyborczego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wśród przedwyborczych deklaracji w debacie, którą zorganizowano w gmachu Wydziału Prawa Uniwersytetu Karola w Pradze, liderzy ośmiu ugrupowań politycznych, które mają szanse wejść do Izby Poselskiej mówili, że nie chcą ponosić podatku dochodowego osób najniżej zarabiającym. W grze może być natomiast wprowadzenie podatku cyfrowego.

Premier Babisz wskazywał, że poza wzrostem PKB, wydatki państwa częściowo będą pokrywać europejskie dotacje.

W czeskich debatach pytania zadawała sztuczna inteligencja

Politykom po jednym pytaniu zadała sztuczna inteligencja, którą wyposażono w damski głos i kobiecą postać. „Matylda” pytała m.in. o przyszłość, korzystanie z Internetu, możliwość głosowania w wyborach „sztucznej inteligencji”. Politycy raczej dystansowali się od poważnego traktowania pytań zadawanych przez „Matyldę”.

Liderzy głównych partii spotkają się jeszcze w kolejnej debacie, w czwartek w studiu prywatnej telewizji „Nova”. Kierownictwo stacji zdecydowało się na podzielenie polityków z ośmiu partii na dwie grupy. Osobno będą dyskutować liderzy najsilniejszych trzech partii i koalicji oraz ci, których szanse na zwycięstwo są niewielkie.

Spór o kopalnię w Turowie

W lutym bieżącego roku strona czeska wniosła skargę przeciwko Polsce w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów. Wtedy zawnioskowała też o tzw. zastosowanie środka tymczasowego, czyli zakazu wydobycia. Skargę skierowano w związku z rozbudową kopalni, która zagraża, zdaniem Pragi, dostępowi do wody mieszkańcom Liberca uskarżających się także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, odpowiadając na wniosek Czech, w maju nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia.

Do tej pory odbyło się 17 spotkań przedstawicieli resortów ochrony środowiska i spraw zagranicznych. Rozmawiali także eksperci i przedstawiciele samorządów oraz kierownictwo kopalni. 30 września minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował, że rozmowy polsko-czeskie ws. kopalni Turów zakończyły się fiaskiem.

Autor:ams

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP