Zderzenie dwóch pociągów w Czechach. Są ofiary śmiertelne i kilkudziesięciu rannych

Aktualizacja:
Źródło:
Lidovky.cz, domazlicky.denik.cz, PAP, Reuters

W miejscowości Milavcze nieopodal miasta Domażlice na zachodzie Czech doszło do zderzenia czołowego pociągu osobowego i ekspresu. Zginęły co najmniej trzy osoby, rannych jest kilkadziesiąt osób, z czego osiem w stanie ciężkim - podaje agencja Reutera, powołując się na czeskie władze.

Do wypadku doszło po godzinie 8 rano w miejscowości Milavcze w kraju pilzneńskim na zachodzie Czech. Czołowo zderzyły się tam pociąg ekspresowy z Monachium do Pragi oraz regionalny pociąg osobowy. Według wstępnych ustaleń inspekcji kolejowej maszynista pociągu międzynarodowego nie zareagował na sygnał ostrzegawczy, a później na nakaz zatrzymania się i zderzył się z pociągiem nadjeżdżającym z naprzeciwka. W miejscu wypadku jest tylko jeden tor i składy muszą czekać na jego zwolnienie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Ofiary śmiertelne i ranni

Rzeczniczka miejscowej policji, cytowana przez agencję Reutera, powiedziała w środę po południu, że liczba ofiar śmiertelnych wypadku wzrosła do trzech. Wcześniej informowano, że zginęły dwie osoby. Jak dodała kobieta, osiem osób zostało ciężko rannych, a około 50 odniosło lżejsze obrażenia.

Na miejsce wysłano karetki i pojazdy straży pożarnej. Po kolizji interweniowali ratownicy medyczni z Pilzna i sąsiednich regionów oraz pięć zespołów z Niemiec. Do akcji zaangażowano cztery śmigłowce ratunkowe, wysłano też zespoły wsparcia psychologicznego. Po dwóch godzinach od wypadku ratownicy wyprowadzili wszystkich pasażerów z obu składów.

Szef akcji ratunkowej przekazał, że ofiary śmiertelne to najprawdopodobniej maszyniści obu składów. Na razie nie wiadomo, czy wśród pasażerów byli Polacy.

Zderzenie dwóch pociągów pasażerskich w miejscowości Milavcze na zachodzie CzechTwitter/HZS Plzeňského kraje

Na miejsce wypadku pojechał minister transportu Czech Karel Havliczek. "Sytuacja jest poważna" - napisał na Twitterze.

Na miejsce katastrofy udali się także przedstawiciele kierownictwa czeskich kolei, które poinformowały o wypadku na swojej stronie internetowej.

Ruch pociągów na odcinku między stacją Domażlice i Bliżejov został wstrzymany.

Do poprzedniej katastrofy kolejowej w Czechach doszło latem ubiegłego roku, kiedy to w podobnym czołowym zderzeniu zginęły dwie osoby, a 24 zostały ranne.

Autorka/Autor:adso, momo

Źródło: Lidovky.cz, domazlicky.denik.cz, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/HZS Plzeňského kraje