"Czarna lista" aktualna. Ambasadorowie UE: przedłużyć sankcje wobec Rosji

O sankcjach wobec Rosji zdecyduje teraz PEWikimedia Commons

Ambasadorowie państw UE zdecydowali w środę o przedłużeniu o kolejne pół roku sankcji wizowych i finansowych, wprowadzonych w związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie i dokonaną przez Rosję aneksją Krymu - poinformowały źródła unijne.

Restrykcje w formie zakazu wjazdu do UE oraz zamrożenia aktywów mają obowiązywać przynajmniej do 15 marca 2017 roku. Obejmują one 146 osób: rosyjskich polityków, wojskowych oraz ukraińskich separatystów, odpowiedzialnych za podważanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Jest wśród nich kilka osób z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina. Zamrożenie aktywów dotyczy 37 firm i organizacji.

Decyzja ambasadorów wymaga jeszcze zatwierdzenia przez rządy państw unijnych, jednak do tej pory nie zdarzyło się, by w drugim kroku była ona inna.

Sawczenko dziękowała i prosiła

W środę w Brukseli o przedłużenie sankcji wobec Rosji prosiła ukraińska nawigatorka i deputowana do Rady Najwyższej Nadija Sawczenko.

- Prawa człowieka i wartości są ważniejsze niż pieniądze i interesy gospodarcze - powiedziała Sawczenko na konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim. - Na zniesienie sankcji jest jeszcze za wcześnie" - oceniła.

Dziękowała też UE za akcje poparcia na rzecz uwolnienia jej z rosyjskiego więzienia, jak również apelowała o presję na Kreml, by uwolniono pozostałych więźniów politycznych, pojmanych przez rosyjskie władze w czasie wojny w Donbasie. Sawczenko, skazana w marcu przez rosyjski sąd na 22 lata więzienia, została uwolniona pod koniec maja tego roku.

Sankcje na ludzi Kremla

W związku z konfliktem na wschodzie Ukrainy UE wprowadziła również sankcje gospodarcze wobec Rosji za wspieranie separatystów. Złagodzenie restrykcji uzależniono od pełnego wdrożenia porozumień z Mińska w sprawie uregulowania konfliktu. Sankcje obowiązują co najmniej do końca stycznia przyszłego roku.

Sankcje gospodarcze obejmują ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych, firm naftowych (Rosnieft, Transnieft i Gazprom Nieft) i trzech firm zbrojeniowych (OPK Oboronprom, United Aircraft Corporation i Urałwagonzawod). Wprowadzono też ograniczenia w sprzedaży Rosji zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

Autor: adso//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons

Tagi:
Raporty: