Epidemia wąglika, wojsko na pomoc


Na północy Syberii stwierdzono wąglika u kolejnych trzech osób, to mieszkańcy Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego. Tym samym liczba zakażonych wzrosła do 23. Wśród nich jest dziesięcioro dzieci. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS.

Dane te przekazały służby prasowe okręgu Jamalsko-Nienieckiego, powołując się na minister zdrowia Federacji Rosyjskiej Weronikę Skworcową. Stan 19 osób określa się jako średnio ciężki.

Do tej pory zmarł 12-letni chłopiec. Władze informowały, że pod obserwacją znajduje się 90 osób - hodowców reniferów i członków ich rodzin. Po tym, jak w rejonie 200 kilometrów na północ od miejscowości Jar-Sale wąglik zabił ponad 2,3 tys. reniferów, 25 lipca zarządzono ewakuację ich hodowców i objęto kwarantanną zagrożony obszar.

- Pacjent może być zakażony i o tym nie wiedzieć. Śmierć może nastąpić w ciągu zaledwie 3 godzin od wystąpienia symptomów - powiedziała przedstawicielka władz.

Oczyszczanie skażonego obszaru

Jak podała we wtorek wieczorem państwowa telewizja, na Jamał przybyli specjaliści sił obrony chemiczno-biologicznej w celu oczyszczenia skażonego obszaru. Ministerstwo obrony poinformowało, że do likwidacji skutków wąglika skierowano dodatkowych 50 ekspertów wojskowych. Monitorują oni zagrożony rejon, niszczą szczątki padłych zwierząt, dezynfekują teren.

Nie wiadomo, ile czasu zajmie oczyszczenie zagrożonego obszaru z wąglika. Ratownicy ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych mają przygotować w tundrze miasteczko namiotowe, do którego kierowani będą mieszkańcy obszaru objętego kwarantanną i w którym będzie można mieszkać także zimą.

Przyczyną zbyt ciepłe lato

Miejscowe władze twierdzą, że przyczyną wybuchu epidemii wąglika stało się niezwykle ciepłe dla Północy lato. Przez miesiąc na półwyspie Jamał panowały nadzwyczajne upały, sięgające 35 stopni C. Poprzednią epidemię wąglika w tym regionie odnotowano w 1941 r.

Wąglik to ostra choroba zakaźna zwierząt i ludzi, a jako choroba odzwierzęca występuje niekiedy u ludzi zawodowo stykających się z mięsem, skórami, wełną i sierścią zakażonych zwierząt. Choroba wywołana przez laseczkę wąglika jest leczona antybiotykami.

Autor: pk/ja / Źródło: PAP, TVN24 BiS