"Jeżeli wszystko będzie zbyt szybko poluzowane, to dojdzie do trzeciej fali po świętach"

TVN24 | Świat

Autor:
mart/kg
Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, ostrzegła w Parlamencie Europejskim przed zbyt szybkim łagodzeniem restrykcji związanych z pandemią COVID-19. Wskazała na ryzyko trzeciej fali po świętach Bożego Narodzenia.

- Wiem, że właściciele sklepów, restauracji nie chcą restrykcji, ale musimy wyciągnąć wnioski z lata i nie powtarzać tych samych błędów. Jeżeli wszystko będzie zbyt szybko poluzowane, to niestety dojdzie do trzeciej fali po świętach Bożego Narodzenia - powiedziała w Brukseli Ursula von der Leyen.

Ursula Von Der LeyenOLIVIER HOSLET/EPA/PAP

"W niektórych regionach oddziały intensywnej terapii już nie dają rady"

Jak mówiła, COVID-19 był głównym powodem zgonów w zeszłym tygodniu w krajach unijnych, a szpitale znajdują się pod ogromną presją. - W niektórych regionach oddziały intensywnej terapii już nie dają rady - zauważyła.

Przewodnicząca Komisji wskazała, że tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą inne, ale konieczna jest solidarność, również między państwami członkowskimi, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.

"Światełko w tunelu"

Dodała, że są też dobre wieści, w tym kontrakt na szczepionki, jaki Komisja podpisała z sześcioma firmami farmaceutycznymi. Jej zdaniem pierwsi Europejczycy mogą być zaszczepieni nawet przed końcem grudnia. - Wreszcie widać jakieś światełko w tunelu - powiedziała.

Wskazała, że państwa członkowskie muszą się przygotować do szczepień. Mowa o milionach strzykawek, igieł, członków personelu, logistyce - wymieniała. To - jej zdaniem - będzie "biletem, który pozwoli wyjechać z pandemii".

Autor:mart/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: