Komentarze dotyczące Polski w zachodniej prasie po środowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego, z jednym wyjątkiem zajmują opisy pogłębiającego się kryzysu politycznego. Tak #PisząoPolsce
"Polski Trybunał Konstytucyjny uznaje pozbawienie go władzy przez nowy rząd za niekonstytucyjne. Premier Beata Szydło tylko się z tego śmieje" - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung". "Kryzys konstytucyjny w Polsce wszedł w nową fazę" - dodaje dziennik zaznaczający, że "wyniańczone dziecko Jarosława Kaczyńskiego" - premier Beata Szydło - już dzień przed wyrokiem TK stwierdziła, że go nie uzna.
Szwajcarska "Neue Zuercher Zeitung" (NZZ) pisze z kolei, że "prawie wszyscy niezależni eksperci prawni wskazują, że ustawa uniemożliwi podejmowanie jakichkolwiek decyzji Trybunałowi Konstytucyjnemu". TK zdecydował się na jedyne "logiczne rozwiązanie", obradując w swojej własnej sprawie "według starych reguł" prawnych, a więc - zdaniem nowego rządu - łamiąc prawo, które zostało na niego nałożone w grudniu wraz z nowelizacją ustawy.
Sytuacja jest absurdalna, ale "partia Jarosława Kaczyńskiego nie ukrywa nawet faktu uznawania Trybunału za przeszkodę stojącą na drodze do zmian w polityce [jakie wprowadza - red.] i tego, że instytucję należy uciszyć" - konkluduje dziennik wydawany w Zurychu.
"Ciemności ogarniają Warszawę"
Komentująca wyrok TK ws. grudniowej nowelizacji Prawa i Sprawiedliwości włoska "La Repubblica" odwołuje się - jak robiła to często w ostatnich miesiącach - do Lecha Wałęsy, który przestrzega przed partią Kaczyńskiego i jego ludźmi "wystawiającymi kraj na zagrożenie wojną domową".
"Alarm rozbrzmiewa w wolnym świecie: w UE, NATO, a USA stają się coraz bardziej krytyczne wobec zmian w Warszawie" - dodaje dziennik i wylicza, że PiS przejmie wkrótce kontrolę również nad Narodowym Bankiem Polskim, który teraz będzie podporządkowany władzy "z łatwością wydającej pieniądze".
"Ciemności autorytaryzmu ogarniają Warszawę, a UE i NATO muszą wybrać między ciszą a odpowiedzią w obronie wartości, na których je ufundowano" - kończy "La Repubblica".
"Trybunał rzucił rękawicę"
Podobnie jak "FAZ", również brytyjski "Guardian" pisze, że polski rząd "zawczasu" uznał środową decyzję i posiedzenie TK za niekonstytucyjne. Wyrok Trybunału "najwyraźniej ustawi rząd na kursie kolizyjnym z Unią Europejską", która zaczęła się przyglądać jego działaniom w styczniu - dodaje dziennik.
"The Wall Street Journal" w swoim komentarzu do środowej decyzji TK pisze, że w związku z nią rząd PiS wciąż będzie "podlegał międzynarodowej presji": "W Waszyngtonie rzecznik Departamentu Stanu USA John Kirby powiedział, że USA martwią się kryzysem konstytucyjnym i wezwały do jego rozwiązania". "Mamy nadzieję na rozwiązanie obecnego sporu w zgodzie z polską konstytucją, z zachowaniem równowagi instytucji i w myśl najwyższych standardów międzynarodowych" - powiedział Kirby cytowany przez "WSJ".
Magazyn "Politico" pisze zaś, że "Trybunał Konstytucyjny rzucił rękawicę Prawu i Sprawiedliwości". "Politico" cytuje prezesa TK prof. Andrzeja Rzeplińskiego, który stwierdził w środę, że zmiany w prawie dokonane przez PiS "uniemożliwiają odpowiednie funkcjonowanie" instytucji i podkreśla, że przedstawiciele rządu w ogóle nie pojawili się na ogłoszeniu wyroku.
"Kwestia [TK - red.] powoduje wewnętrzne i zewnętrzne problemy dla rządu, który jednak wydaje się być przygotowany do konfrontacji" - pisze magazyn. Tymczasem niemiecki "Die Welt" pisze o "czystkach Kaczyńskiego, które sięgnęły nawet państwowych stajni (…), skarbu narodowego" oraz o "głębokim przywiązaniu", jakie Polacy żywią do koni.
"Nigdy nie było czasów, w których na pierwszych stronach gazet pojawiało się tyle rumaków" - zauważa dziennik. Powód jest oczywiście polityczny. Zastąpieni zostali wieloletni prezesi "najlepszych polskich stadnin" i "można wątpić w to, by nowi okazali się lepsi".
Autor: adso\mtom / Źródło: Politico, Die Welt, Frakfurter Allgemeine Zeitung, The Wall Street Journal, Guardian, La Repubblica, Neue Zuercher Zeitung
Źródło zdjęcia głównego: Politico, Die Welt, Frakfurter Allgemeine Zeitung, The Wall Street Journal, Guardian, La Repubblica, Neue Zuercher Zeitung