CIA: Al-Kaida szykuje zamachy na wielką skalę

 
ReutersBin Laden miał opublikować w Internecie orędzie do narodu amerykańskiego

Al-Kaida zaplanowała działania, które mają spowodować "dużą liczbę ofiar, masowe zniszczenia i istotne konsekwencje gospodarcze" - ostrzega szef CIA. Ale według nieoficjalnych źródeł, nagranie orędzia bin Ladena nie zawiera otwartych gróźb.

Al-Kaida jest w trakcie przygotowywania zamachów na Stany Zjednoczone "na wielką skalę" - mówił Michael Hayden, szef amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) przed Radą Stosunków Międzynarodowych w Nowym Jorku.

Komunikat o planowanym ataku zbiegł się z nieoficjalną informacją CNN o wynikach badań taśmy z nagraniem Osamy bin Ladena, na której rzekomo miało znajdować się orędzie do narodu amerykańskiego w związku ze zbliżającą się szóstą rocznicą zamachów na WTC.

- Na taśmie nie ma jawnej groźby ani wezwania do ataku terrorystycznego - poinformowała telewizja CNN, powołując się na przedstawiciela amerykańskich władz. Wideo zawiera odniesienia do bieżących wydarzeń w związku z zaangażowaniem USA w Iraku. Agencja Associated Press pisze, że fakt ten zwiększa autentyczność nagrania, które amerykańskie służby wywiadowcze wciąż usiłują potwierdzić.

Według anonimowego przedstawiciela władz USA, nagranie trwa około pół godziny

Dzisiaj amerykański rząd otrzymał kopię taśmy wideo z nagraniem przypisywanym przywódcy międzynarodowej sieci terrorystycznej Al-Kaida Osamie bin Ladenowi. Rząd zaznaczał, że materiał na taśmie musi zostać dokładnie zbadany, by określić, "czy jest stara taśma, czy nowa".

W czwartek amerykański ośrodek wywiadowczy SITE poinformował, że bin Laden wystąpi z orędziem do narodu amerykańskiego w związku ze zbliżającą się szóstą rocznicą zamachów z 11 września 2001 roku.

Pełne wystąpienie przywódcy Al-Kaidy ma być umieszczone wkrótce

Ośrodek, monitorujący m.in. Internet pod kątem informacji związanych z terroryzmem, podał, że pełne wystąpienie przywódcy Al-Kaidy ma być umieszczone wkrótce (dokładny termin nie jest podany) w zapisie wideo na Islamskiej Stronie Internetowej.

Na razie jest tam tylko zwiastun orędzia, który zawiera m.in. zdjęcie bin Ladena, prawdopodobnie wzięte z nagrania wideo. Widać na nim, że przywódca terrorystów postarzał się w porównaniu z dotychczas znanymi jego wizerunkami.

Po raz ostatni bin Laden zaprezentował się w nagraniu wideo przygotowanym i opublikowanym z okazji ostatnich wyborów prezydenckich w USA w listopadzie 2004 roku. Od tego czasu nagrał jedynie kilka wypowiedzi audio, po raz ostatni w lipcu 2006 roku, kiedy to zapowiedział, że Al-Kaida będzie zwalczać USA wszędzie na świecie.

Bin Laden i jego zastępca Ajman al-Zawahiri ukrywają się prawdopodobnie na pograniczu afgańsko-pakistańskim, głównie po stronie pakistańskiej. Mimo nieograniczonych możliwości technicznych i logistycznych oraz sojuszniczego wsparcia ze strony obecnych władz Pakistanu Amerykanie nie potrafią jednak ich schwytać.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości