Na wysypisku śmieci odnaleziono masowy grób

Źródło:
PAP
Vukovar skapitulował po 87 dniach obrony przed oddziałami JNA
Vukovar skapitulował po 87 dniach obrony przed oddziałami JNA
wikipedia.org/Wikimedia Commons
Vukovar skapitulował po 87 dniach obrony przed oddziałami JNAwikipedia.org/Wikimedia Commons

W Chorwacji, w pobliżu miasta Vukovar, odnaleziono kolejny masowy grób z czasów wojny z początku lat 90. towarzyszącej rozpadowi Jugosławii - poinformował w poniedziałek chorwacki minister do spraw weteranów Tomo Medved.

Odkryte miejsce jest grobem wtórnym, co oznacza, że ofiary zostały pochowane gdzie indziej, zanim zostały przeniesione na teren wysypiska śmieci. - Przez dwa lata prowadziliśmy wykopaliska testowe i usunęliśmy ponad 90 tysięcy metrów sześciennych materiału i odpadów, aby dotrzeć do miejsca, w którym znaleźliśmy dotychczas co najmniej dziesięć szczątków osób zaginionych - powiedział chorwacki minister do spraw weteranów Tomo Medved, cytowany przez telewizję N1.

Dodał, że według wstępnych badań szczątki przeniesiono z grobu głównego w pierwszej połowie 1992 roku, podczas okupacji Vukovaru przez Serbów. Minister zaznaczył, że jest za wcześnie, by określić "z czyimi szczątkami mamy do czynienia", mimo że w ich pobliżu odkryto ubrania cywilne. - Nie może to jednak dać pewności, ponieważ po zdobyciu Vukovaru przez serbskie siły paramilitarne i siły armii jugosłowiańskiej wielu chorwackich bojowników nosiło cywilne ubrania - zaznaczył.

Szczątki zostaną przesłane do Instytutu Medycyny Sądowej w Zagrzebiu, gdzie zostaną przeprowadzone analizy mające na celu ustalenie tożsamości zarówno ofiar, jak i sprawców.

Vukovar w 1992 rokuMike Goldwater/Alamy/PAP/EPA

Walki w Vukovarze

Vukovar był oblegany przez trzy miesiące przez armię jugosłowiańską i serbskie siły paramilitarne, które po upadku miasta w listopadzie 1991 roku dokonały egzekucji na kilkuset chorwackich żołnierzach i cywilach.

W obronie miasta zginęło - według danych chorwackich - około 900 bojowników, a po schwytaniu - kolejnych 600. W masowych egzekucjach zginęło także około tysiąca cywilów.

W całej Chorwacji, jak podaje ministerstwo ds. weteranów, nadal poszukuje się ciał 1797 ofiar Wojny Ojczyźnianej - jak w kraju określa się wojnę towarzyszącą rozpadowi Jugosławii.

Autorka/Autor:ads

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mike Goldwater/Alamy/PAP/EPA