Walka z pożarami w Chorwacji. Wezwano straż i armię

Świat


Ponad 200 strażaków oraz 50 żołnierzy chorwackiej armii walczy z pożarami, jakie objęły tereny na południe od portowego miasta Szybenik - podała agencja prasowa Hina. Żołnierze zostali włączeni do akcji po tym, gdy z powodu zmroku wycofano helikopter.

Nikt nie został poszkodowany, ale mieszkańców ponad 30 gospodarstw w jednej ze wsi pod Szybenikiem trzeba było w trybie pilnym ewakuować - podał portal dnevnik.hr. Według mediów, w niedzielę rano, domy mieszkalne nie są zagrożone, chociaż pożary trwają.

Spłonęły przede wszystkim lasy sosnowe, ale zagrożone są też liczne na tym obszarze farmy wiatrowe - poinformowały chorwackie władze lokalne.

Pożar może pociągnąć straty

Położony w środkowej Dalmacji, nad ujściem rzeki Krka do Morza Adriatyckiego, 52-tysięczny Szybenik przyciąga rokrocznie rzesze turystów. Pożar w tym regionie może pociągnąć za sobą poważne straty dla całej chorwackiej branży turystycznej.

Reuters przypomina, że nie jest to pierwszy pożar w Chorwacji w czasie tych wakacji. 16 lipca ewakuowano 10 tys. uczestników festiwalu muzycznego na chorwackiej wyspie Pag w związku z pożarem, jaki wybuchł w pobliskim lesie. Nikt nie odniósł obrażeń w czasie tamtej akcji.

W festiwalu hip-hopowym "Fresh Island" - zorganizowanym na plaży Zrće brali udział głównie młodzi turyści.

Ogień szybko się rozprzestrzenia

Z powodu silnego wiatru i suszy ogień pod Szybenikiem, z którym strażacy walczą od soboty, szybko się rozprzestrzenia. Do gaszenia tego pożaru początkowo używano specjalistycznego śmigłowca, ale trzeba go było wycofać w nocy.

Do akcji został włączony wtedy niewielki oddział chorwackiej armii. Na czas gaszenia pożaru zostały wyłączone dostawy energii elektrycznej w regionie i zablokowano lokalne drogi - podaje portal dnevnik.hr.

52-tysięczny Szybenik przyciąga rokrocznie rzesze turystówMapy Google, tvn24.pl

Autor: AB/tr / Źródło: PAP

Raporty: