TVN24 | Świat

Chińska armia oskarża amerykańską jednostkę o wtargnięcie na sporne wody. Flota USA odpowiada

TVN24 | Świat

Autor:
pp//now
Źródło:
PAP

Niszczyciel amerykańskiej marynarki wojennej bezprawnie wtargnął na wody terytorialne Chińskiej Republiki Ludowej na Morzu Południowochińskim - przekazała w czwartek chińska armia. Flota USA zaprzeczyła tym informacjom i oświadczyła, że wspomniany przez chińskie siły USS Curtis Wilbur "nie został wydalony z terytorium żadnego kraju".

To najnowsza odsłona sporu pomiędzy USA a Chinami w związku z roszczeniami Pekinu na Morzu Południowochińskim. Chińska armia oświadczyła, że niszczyciel USS Curtis Wilbur wpłynął bez zezwolenia na wody terytorialne Chińskiej Republiki Ludowej, ale został z nich "wydalony" przez chińskie jednostki.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W komunikacie wyrażono sprzeciw wobec działań amerykańskiego okrętu, który zdaniem chińskiego wojska naruszył suwerenność Chin oraz podważył pokój i stabilność w regionie.

Według amerykańskiej VII Floty niszczyciel zgodnie z prawem skorzystał ze swobody żeglugi na wodach międzynarodowych w pobliżu Wysp Paracelskich. Pretensje do tych wysp zgłasza nie tylko komunistyczna Chińska Republika Ludowa, ale również Wietnam oraz Tajwan, który sam uważa się za niezależne państwo.

Amerykańska flota w odpowiedzi na komunikat chińskiej armii oświadczyła, że komentarze sił ChRL są "nieprawdziwe", a USS Curtis Wilbur "nie został wydalony z terytorium żadnego kraju".

USS Curtis WilburU.S. Navy photo by Fire Controlman 2nd Class Kristopher G. Horton/ReleasedNavy Media Content Service (NMCS)

Punkt zapalny Azji Wschodniej

Morze Południowochińskie jest bogate w surowce naturalne i kluczowe z punktu widzenia międzynarodowego handlu. Od kilkunastu lat jest też jednym z najbardziej zapalnych punktów Azji Wschodniej.

Chiny uznają prawie cały ten akwen za własne terytorium, a przejęcie nad nim kontroli jest obecnie jednym z głównych celów polityki zagranicznej Pekinu. Chińskie roszczenia stoją w sprzeczności z pretensjami Brunei, Malezji, Filipin, Wietnamu i Tajwanu do poszczególnych obszarów tego morza i nasilają napięcia na linii Waszyngton-Pekin.

Niszczyciel USS Curtis Wilbur przepłynął we wtorek Cieśniną Tajwańską, co wywołało stanowczy protest chińskiego wojska. Armia ChRL oskarżyła USA o "wysyłanie błędnych sygnałów tajwańskim siłom niepodległościowym" oraz "celowe zakłócanie sytuacji w regionie". VII Flota USA określiła z kolei rejs jako rutynowy.

Autor:pp//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Navy photo by Fire Controlman 2nd Class Kristopher G. Horton/ReleasedNavy Media Content Service (NMCS)