Pierwsza ofiara śmiertelna nowego szczepu ptasiej grypy H3N8

Źródło:
Guardian, PAP, Reuters
Ptasia grypa w Chinach. Wideo archiwalne
Ptasia grypa w Chinach. Wideo archiwalneReuters Archive
wideo 2/3
Ptasia grypa w Chinach. Wideo archiwalneReuters Archive

Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła pierwszy zgon osoby zakażonej wirusem ptasiej grypy H3N8. Ofiarą była 56-letnia mieszkanka Chin. H3N8 to nowy szczep ptasiej grypy, którego pierwszy przypadek odnotowano w 2022 roku.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) we wtorek poinformowała, że zakażona wirusem H3N8 56-letnia kobieta z prowincji Guangdong na południu Chin zmarła 16 marca. Chorobę stwierdzono u niej 22 lutego, od tamtej pory była hospitalizowana z powodu ciężkiego zapalenia płuc. Kobieta cierpiała także na liczne schorzenia współistniejące.

56-latka była trzecią osobą na świecie, u której potwierdzono infekcję wirusem H3N8. Jak informowano już wcześniej, przed zachorowaniem miała kontakt z żywym drobiem. Żadna z osób z bliskiego otoczenia zmarłej nie została zakażona. WHO podkreśla, że "wirus ten nie ma zdolności łatwego rozprzestrzeniania się między ludźmi, dlatego ryzyko jego rozprzestrzeniania się wśród ludzi na poziomie krajowym, regionalnym i międzynarodowym jest uważane za niskie".

ZOBACZ TEŻ: Pierwsze zakażenie wirusem H10N3 u człowieka

Ptasia grypa

Ptasia grypa to groźna choroba zakaźna występująca u ptaków. Istnieje wiele typów wirusa ptasiej grypy, które sporadycznie jednak infekują ludzi, zazwyczaj pracowników ferm drobiu. W przeszłości najgroźniejsze dla ludzi okazały się szczepy H5N1 oraz H7N9.

Wirus H3N8 jest nowym szczepem ptasiej grypy. Pierwszy na świecie przypadek zakażenia nim u człowieka odnotowano w kwietniu 2022 roku w prowincji Henan w środkowych Chinach u czteroletniego chłopca. Drugi przypadek zdiagnozowano miesiąc później u pięciolatka z prowincji Hunan na południu kraju.

ZOBACZ TEŻ: Jedne z największych ptaków na świecie dopadła ptasia grypa. Trzy z nich padły

Autorka/Autor:jjk//mm

Źródło: Guardian, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Kevin Frayer/Getty Images