Trzeci przypadek zakażenia człowieka wirusem grypy ptaków H3N8

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Ptasia grypa w Chinach. Wideo archiwalne
Ptasia grypa w Chinach. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Reuters ArchivePtasia grypa w Chinach. Wideo archiwalne

Chińskie służby medyczne zgłosiły trzeci przypadek zakażenia człowieka wirusem grypy ptaków H3N8. Zakażenie potwierdzono u 56-letniej kobiety, która miała kontakt z żywym drobiem. Pierwszą taką infekcję odnotowano w Chinach w ubiegłym roku.

Chińskie służby medyczne zgłosiły trzeci w historii przypadek zakażenia człowieka wirusem grypy ptaków H3N8 - podał w środę dziennik "South China Morning Post". Zakażenie potwierdzono u 56-letniej kobiety z miasta Zhongshan w prowincji Guangdong na południu Chińskiej Republiki Ludowej.

Miała ona kontakt z żywym drobiem, a wokół jej domu przebywały dzikie ptaki - poinformowało w tym tygodniu regionalne Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

W komunikacie napisano, że kobieta cierpi na schorzenia współistniejące, ale nie sprecyzowano, w jakim jest stanie, ani w jaki sposób się zakaziła. Podkreślono natomiast, że w toku dochodzenia epidemiologicznego nie wykryto "odstępstw od normy" wśród osób z jej otoczenia. Nie potwierdzono jak dotąd żadnego przypadku infekcji z człowieka na człowieka.

Zakażenie określono jako "przypadek sporadyczny", a ryzyko transmisji wirusa wśród ludzi jako niskie. "Społeczeństwo powinno się starać unikać kontaktu z żywymi, chorymi i martwymi ptakami" - dodano.

Ptasia grypa w Chinach

Pierwszy na świecie przypadek zakażenia człowieka wirusem H3N8 odnotowano w kwietniu 2022 roku w prowincji Henan w środkowych Chinach u czteroletniego chłopca. Drugi przypadek zdiagnozowano miesiąc później u pięciolatka z prowincji Hunan na południu kraju.

W obu tych przypadkach władze oceniły zakażenia jako odzwierzęce i uznawały ryzyko wybuchu epidemii jako niskie. Chińscy badacze ocenili, że wirus nie posiada zdolności do skutecznego przechodzenia z człowieka na człowieka.

Chiny posiadają duży przemysł drobiowy, a kraj zamieszkuje wiele gatunków dzikich ptaków. W Chińskiej Republice Ludowej obecnych jest też wiele typów wirusa ptasiej grypy, które sporadycznie infekują ludzi, zazwyczaj pracowników ferm.

W 2013 roku chińskie władze potwierdziły pierwszy przypadek zakażenia człowieka inną odmianą wirusa grypy ptaków, H7N9. Ostatnia fala infekcji tym wirusem miała miejsce w styczniu 2017 roku i doprowadziła wtedy do 179 zakażeń i 79 zgonów - przypomina "SCMP".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive

Pozostałe wiadomości