Chiny: Nowa ekipa rządząca


Komunistyczna Partia Chin (KPCh) ujawniła nazwiska 4 nowych członków Stałego Komitetu Bura Politycznego, dziewięcioosobowej ekipy mającej największy wpływ na rządy w kraju. Dwaj z nich są prawdopodobnymi następcami prezydenta Hu Jintao i premiera Wen Jiabao.

Nowo wybrani to 54-letni Xi Jinping, który zarządzał Szanghajem i 52-letni Li Kegiang, pełniący funkcję w prowincji Liaoning. O tej dwójce mówi się, że za 5 lat, na następnym zjeździe KPCh, zastąpią prezydenta i premiera Chin. Ich wybór uważa się też za dodatkowe wzmocnienie pozycji Hu Jintao na chińskiej scenie politycznej. Do następnego zjazdu Hu pozostanie na stanowisku prezydenta, szefa partii i Centralnej Komisji Wojskowej, a Wen pełnić będzie obowiązki szefa rządu.

Dwaj pozostali członkowie, którzy uzupełnili skład Biura Politycznego, to He Guoqiang, który przejmie zwierzchnictwo nad urzędem antykorupcyjnym i Zhou Yongkang, który stanie na czele służby bezpieczeństwa. Pozostała piątka to starzy członkowie Stałego Komitetu: premier i prezydent, a także Wu Bangguo, Jia Qinglin i Li Changchun.

O jedność i zgodę apeluje po zakończonych obradach "Dziennik Ludu" - oficjalna gazeta partii. "Musi być mądry politycznie, silnie zjednoczony, energetyczny i obiecujący centralny kolektyw rządzący" - można przeczytać na jego łamach. Członkowie Stałego Komitetu BP wybrani zostali na ściśle kontrolowanym głosowaniu przez 204-osobowy Komitet Centralny Komunistycznej Partii Chin.

Zjazd KPCh, liczącej według ostatnich danych 73,36 milionów członków, odbywa się co pięć lat - na poprzednim zjeździe w 2002 r. kierownictwo objął wyznaczony przez architekta chińskich reform Deng Xiaopinga Hu Jintao. Było to pierwsze w historii KPCh planowe i płynne przekazanie władzy.

Źródło: Reuters, TVN24

Pozostałe wiadomości