Elizabeth Taylor, legendarna aktorka filmowa, została pochowana w nocy z czwartku na piątek czasu polskiego na cmentarzu Forest Lawn w Glendale na przedmieściach Los Angeles.
Ceremonia miała charakter prywatny. Trwała zaledwie godzinę. Wzięła w niej udział tylko najbliższa rodzina aktorki, która zmarła w środę w Los Angeles w wieku 79 lat.
Planowany na godz. 14 czasu lokalnego, rozpoczął się z piętnastominutowym opóźnieniem, jak życzyła sobie tego gwiazda. - Chciała się spóźnić na swój własny pogrzeb - powiedziała agentka aktorki Sally Morrison.
Ceremonia odbyła się na murawie przed Wielkim Mauzoleum Forest Lawn, gdzie od 2009 r. spoczywa bliski przyjaciel Taylor, król popu Michael Jackson. Pochowane są tam także takie sławy filmu i estrady jak Humphrey Bogart, Jean Harlow, Nat King Cole, Clark Gable, czy Walt Disney.
Uroczystości pogrzebowe poprowadził rabin Jerry Cutler. Taylor przed ślubem z Eddiem Fisherem w 1956 r. przeszła na judaizm. Jej pogrzeb, zgodnie z kultywowaną tradycją wyznawców tej wiary, odbył się przed upływem 48 godzin od śmierci.
Taylor pożegnał m.in. jej przyjaciel Colin Farell. Ceremonia była zamknięta dla prasy i ekip telewizyjnych.
Legenda kina, ośmiokrotna mężatka
Elizabeth Taylor jest legendą Hollywood. Otrzymała wiele nagród, w tym dwa Oskary, w 1961 roku za rolę Glorii Wondrous w filmie "Butterfield 8" i w 1967 roku za rolę Marthy w "Kto się boi Virginii Woolf?". Zmarła w środę w szpitalu w Los Angeles, dokąd trafiła 6 tygodni temu z objawami chronicznej niewydolności serca.
Aktorka, która osiem razy wstępowała w związek małżeński, pozostawiła czworo dzieci, 10 wnucząt i 4 prawnucząt. Dwukrotnie wychodziła za mąż za Richarda Burtona, z którym zagrała w 12 filmach. Bliscy Burtona zaproponowali w czwartek, by Elizabeth Taylor została pochowana w rodzinnym grobowcu w południowej Walii, w miejscu narodzin aktora.
Rodzina Taylor zwróciła się z prośbą do wszystkich, którzy będą chcieli ją pożegnać, by zamiast kwiatów przekazywali datki na konto jej fundacji działającej na rzecz chorych na AIDS - Elizabeth Taylor Aids Foundation (ETAF).
Źródło: PAP