Świat

"Całe gniazdo firm starych przyjaciół". Poroszenko na celowniku opozycji

Świat

Panama znalazła się w centrum uwagi po wycieku dokumentów jednej z kancelariiGoogle Earth
wideo 2/3

Kilka opozycyjnych frakcji w ukraińskim parlamencie zażądało powołania komisji śledczej, która zbadałaby powiązania prezydenta Petra Poroszenki z firmą offshore Intraco Management Ltd. – podały ukraińskie media. Sprawa ma związek ze słynną aferą "Panama Papers".

W udostępnionej w poniedziałek bazie dokumentów, które wyciekły z panamskiej kancelarii Mossack Fonseca jeden z dziennikarzy znalazł informację, że beneficjentem Intraco jest obywatel ukraiński Serhij Zajcew. Media wskazują, że osoba o tym imieniu i nazwisku jest zastępcą dyrektora generalnego firmy cukierniczej Roshen, którą założył Poroszenko, a także współwłaścicielem kijowskiej stoczni "Leninska Kuznia" wspólnie z samym Poroszenką.

Z "Panama Papers" wynika też, że pod adresem Zajcewa w Kijowie zarejestrowanych jest – jak pisze gazeta internetowa "Ukraińska Prawda” – "całe gniazdo firm starych przyjaciół", w tym Poroszenki.

Media zwracają też uwagę na powiązania innych ludzi z otoczenia Poroszenki z Intraco, przy czym podkreślają, że firma ta kupiła 500 ton paliwa lotniczego od spółki córki rosyjskiego Gazpromu w 2014 roku, gdy trwał już konflikt w Donbasie. Mówiła o tym m.in. była premier, przewodnicząca partii Batkiwszczyna Julia Tymoszenko.

Firmy Poroszenki w rajach podatkowych

Deputowany Samopomocy Jehor Sobolew przypomniał – jak informuje "Ukraińska Prawda" – że kierowana przez niego komisja ds. przeciwdziałania korupcji jeszcze w zeszłym roku proponowała powołanie komisji śledczej do zbadania działalności Intraco, gdy okazało się, że firma ta opłacała przeloty Poroszenki i różne świadczenia dla jego przyjaciół.

Komisji żąda też lider Partii Radykalnej Ołeh Laszko, grożąc, że będzie blokował prace parlamentu, póki taka komisja nie powstanie.

Z materiałów opublikowanych w ramach "Panama Papers", które wyciekły z panamskiej kancelarii prawnej Mossack Fonseca, wynika, że Poroszenko zakładał firmy w rajach podatkowych w czasie, gdy piastował już urząd szefa państwa i nie wymieniał umieszczonych w nich aktywów w swoich deklaracjach majątkowych. Konsultanci finansowi Poroszenki twierdzą, że założył on firmę na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, by sprzedać zagranicznym klientom swoją korporację cukierniczą Roshen.

W sierpniu 2014 roku prezydent, którego majątek szacuje się na prawie 869 mln dolarów, zarejestrował na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych firmę Prime Asset Partners Ltd. W tym samym roku Poroszenko zarejestrował jeszcze dwie firmy: na Cyprze i w Holandii. Ich kapitał wynosi niewiele ponad 3 tys. dolarów.

Panama znalazła się w centrum uwagi po wycieku dokumentów jednej z kancelariiGoogle Earth
wideo 2/3

Autor: tas//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Raporty: