W wieku 86 lat zmarł w czwartek na Florydzie astronauta Edgar Mitchell, uczestnik misji Apollo 14, który jako szósty w historii ludzkości postawił nogę na Księżycu - poinformowała amerykańska agencja aeronautyki i przestrzeni kosmicznej NASA.
Zgon astronauty nastąpił dokładnie w 45. rocznicę jego spaceru po powierzchni Księżyca. Edgar Mitchell uczestniczył w tylko jednej misji kosmicznej – Apollo 14, którą dowodził Alan Shepard. Start tej misji nastąpił 31 stycznia 1971. Lądowanie na Księżycu miało miejsce 5 lutego. Shepard i Mitchell spędzili tam łącznie 33 godziny, co było najdłuższym okresem w historii astronautyki. Dwukrotnie wychodzili na zewnątrz: 5 lutego – na 4 godziny i 48 minut, a dzień później – na ponad 4,5 godziny. Łącznie zebrali 42,5 kg kamieni i próbek gruntu.
Rekordziści
Shepard i Mitchell należą też do rekordzistów, jeśli chodzi o najdłuższy odcinek drogi przebytej przez człowieka na Księżycu. Jako pierwsi przesłali na Ziemię materiały filmowe przy użyciu telewizji kolorowej. Opuścili Księżyc 6 lutego. Trzy dni później kapsuła z astronautami wodowała na Oceanie Spokojnym w odległości ok. 7 kilometrów od jednostki ratowniczej – uderzeniowego okrętu desantowego USS „New Orleans”. Tylko dwunastu ludzi w dziejach mogło pochwalić się tym, że ich stopa dotknęła powierzchni Księżyca. W 1973 r. Mitchel zdecydował się na opuszczenie NASA. Założył Instytut Noetyki zajmujący się, zainspirowanym myślą Platona, poznawaniem intuicyjnym oraz zdolnościami człowieka do odkrywania rzeczywistości ponadzmysłowej.
Autor: dln/ja / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: NASA / Wikipedia (public domain)