Burza magnetyczna rozpętała się nad Ziemią

Aktualizacja:
 
Zorza polarna - niezwykły obraz malowany SłońcemNASA

Ogłoszono kosmiczny alarm - na Ziemię docierają potężne porcje energii, spowodowane przez słoneczne rozbłyski. Zjawisko to zwane burzą słoneczną zdarza się często, jednak - gdy jest szczególnie silne - może spowodować zakłócenia urządzeń elektronicznych na naszej planecie i zjawisko zorzy polarnej daleko pod kołem podbiegunowym. Także w Polsce.

Najpotężniejsze burze magnetyczne, spowodowane właśnie przez słoneczny wiatr, odnotowano ostatnio w 2003 roku.

Chociaż w tym roku Ziemia nie zostanie "zbombardowana" w tak wielkim stopniu, to wiadomo już, że w skali określającej poziom burzy magnetycznej, odnotowano Kp 6 (najniższa wartość to Kp 1, a najwyższa - Kp 9). Co to oznacza? W najgorszym przypadku zakłócenia w funkcjonowaniu nawigacji satelitarnej.

 
Srebrzyste obłoki nad Polską (Tomasz Adam/spaceweather.com) 

Cuda nad Polską

Takie silne wyładowania nie są wyłącznie szkodliwe. Malują one bowiem cudowne obrazy zwane zorzą polarną. Te naturalne abstrakcje widoczne są przede wszystkim za kołem podbiegunowym. Jednak, gdy wyładowania słoneczne są szczególnie silne, zorze widoczne są nawet w krajach środziemnomorskich.

Burze magnetyczne mogą też mieć wpływ na inne zjawiska widzialne z Ziemi.

Strona spaceweather.com, śledząca kosmiczną pogodę, zamieszcza fotografie ostatnich niezwykłych zjawisk znad Polski. A dokładnie znad Staszowa i Zabrza.

- Podczas, gdy Indie i Chiny cieszą się zaćmieniem słońca, byłem świadkiem jedynego w swoim rodzaju spektaklu na niebie. To były najlepsze NLC, jakie kiedykolwiek widziałem - pisze na "spaceweather.com" Tomasz Adam, obserwator ze Staszowa.

 
Agencja NOAA ogłosiła alarm (swpc.noaa.gov) 

Sfotografowane zjawiska to tak zwane srebrzyste obłoki (NLC - noctilucent clouds). Ich powstawanie może być - zdaniem wielu naukowców - związane właśnie z wyładowaniami magnetycznymi.

Obserwujmy niebo!

NLC nie są jednak tym samym, co zorza polarna, będąca bezpośrednim skutkiem wiatru słonecznego, przechodzącego przez ziemską atmosferę.

Zorze występują bowiem znacznie rzadziej. A na południu są prawdziwym ewenementem. Czy dojdzie do nich nad naszym krajem, nie wiadomo. Szczególnie, że obecnie zjawisko burzy magnetycznej już maleje (takie burze trwają zwykle 2 dni). Jednak niewykluczone, że jego efekty będą dostrzegalne jeszcze w środę, na wybrzeżu.

Obserwujcie niebo i piszcie, przysyłajcie zdjęcia na Kontakt TVN24, gdy traficie na kosmiczne cuda nad Polską.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: NASA