Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy przekazało Węgrom notę protestacyjną, w której domaga się zakazania akcji "Samostanowienie dla Zakarpacia" w Budapeszcie - oświadczył w środę szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin.
W graniczącym z Węgrami obwodzie zakarpackim w południowo-zachodniej części Ukrainy znajdują się skupiska 150-tysięcznej mniejszości węgierskiej. Minister, który poinformował o nocie na Twitterze, zapytał, czy akcja ta oznacza, że "Budapeszt popiera separatyzm?".
Klimkin napisał, że wiadomość o akcji otrzymała ukraińska ambasada w Budapeszcie. Jej nadawcą było MSZ Węgier, które poinformowało, że odbędzie się ona przed ambasadą 13 października. Dzień wcześniej Klimkin planuje wizytę w węgierskiej stolicy.
- Niezwłocznie przesłaliśmy notę protestacyjną z wymogiem zakazania tej prowokacji. Jesteśmy przekonani, że Węgry nadal będą szanować jedność terytorialną Ukrainy - podkreślił szef MSZ w Kijowie.
Reforma oświaty
We wrześniu parlament Ukrainy przyjął ustawę o oświacie, która wprowadza ukraiński jako podstawowy język wykładowy w szkołach średnich i wyższych. Szkoły, w których nauczanie odbywa się obecnie w języku ojczystym danej mniejszości, będą musiały przestawić się na nauczanie po ukraińsku. Ustawa gwarantuje jednak mniejszościom prawo do nauczania w ich języku w przedszkolach i klasach początkowych.
Władze w Budapeszcie uważają, że nowe rozwiązania uderzają w ich mniejszość, i grożą Ukrainie konsekwencjami. Zapowiedziały, że zainicjują rewizję umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE.
Kijów zapewnia, że prawa oświatowe mniejszości nie zostaną ograniczone, jednak powtarza, że uczniowie, którzy kończą ukraińskie szkoły, muszą znać język państwowy. Urzędnicy przywołują przykład miasta Berehowe na Zakarpaciu, gdzie matury z języka ukraińskiego nie zdało ostatnio 70 procent uczniów węgierskich szkół.
Autor: pk/adso / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Pixabay / CC0 Creative Commons | SofiLayla