Budapeszt mówi o stałej presji migracyjnej

Węgiersko-serbska granica jest całkiem szczelnaCC BY-SA 3.0 | Délmagyarország/Schmidt Andrea

Stała presja migracyjna utrzymuje się na granicy Węgier z Serbią – podkreślił w poniedziałek doradca premiera Węgier Viktora Orbana ds. bezpieczeństwa wewnętrznego Gyoergy Bakondi na konferencji prasowej w Budapeszcie.

Bakondi oświadczył, że w tym roku podjęto 1142 próby nielegalnego przedostania się przez granicę węgiersko-serbską, co jest liczbą o porównywalnym rzędzie wielkości do ubiegłego roku, chociaż trwa intensywna ochrona granicy i panują mrozy. Jak zaznaczył, sytuacja w sferze bezpieczeństwa wewnętrznego w Europie znacznie się pogorszyła z powodu zamachów w 2015 i 2016 r., ale rząd węgierski w porę podjął skuteczne kroki i dzięki temu sytuacja w zakresie bezpieczeństwa w kraju jest zadowalająca.

Bakondi powiedział, że do 5 lipca 2015 r., czyli daty wprowadzenia przez Węgry wzmocnionej ochrony granicy, do kraju dostało się nielegalnie 17 800 osób, a po tym terminie – tylko 470. Ponad 10 tysiącom osób uniemożliwiono pokonanie wzniesionego w 2015 r. ogrodzenia granicznego, a 8400 osób zawrócono na drugą stronę ogrodzenia po schwytaniu ich w pasie 8 km od granicy. Bakondi powiadomił też, że w 2016 r. złożono na Węgrzech 19 400 wniosków o azyl, 438 osobom przyznano ochronę międzynarodową, a w przypadku prawie 50 tys. osób postępowanie azylowe umorzono, gdyż oddaliły się w nieznanym kierunku. Według doradcy premiera obecnie w ośrodkach na terytorium Węgier przebywa 858 migrantów. Według przytoczonych przez Bakondiego danych w zeszłym roku schwytano tysiąc osób, które usiłowały dostać się na Węgry koleją – co oznacza duży wzrost w porównaniu z 2015 rokiem, gdy takich prób było tylko 111. Dodał przy tym, że na granicy z Rumunią i Ukrainą nie było tylu prób nielegalnego przedostania się na Węgry, by także tam uzasadnione było wprowadzanie specjalnych posunięć.

Węgry w kontrze

Bakondi zaznaczył, że Węgry nie zgadzają się z europejskimi propozycjami relokacji, ułatwiania imigracji oraz z planowanym poszerzeniem kompetencji UE i utrzymaniem kontroli na wewnętrznych granicach. Zamiast tego – jak wskazał – należy zamknąć zewnętrzne granice strefy Schengen i utworzyć hotspoty (punkty rejestracji uchodźców) poza Europą. W 2015 r. Węgry wzniosły wzdłuż granicy z Serbią i Chorwacją ogrodzenie w celu zatrzymania nielegalnych imigrantów. Wzmocniono też ochronę granicy. Imigranci zatrzymani w pasie 8 km od granicy z Serbią i Chorwacją są transportowani do najbliższego przejścia znajdującego się w ogrodzeniu granicznym i kierowani do strefy przejściowej. Zapowiedziano też oddelegowanie dodatkowych 3 tys. policjantów do ochrony granicy.

[object Object]
Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z GrecjiElemosineria Apostolica
wideo 2/23

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC BY-SA 3.0 | Délmagyarország/Schmidt Andrea

Tagi:
Raporty: