Świat

Brytyjskie elity pełne pedofilów? Kolejnym podejrzanym były premier

Świat

wiki ( CC BY-SA 3.0) | Allan WarrenTo właśnie Heath wprowadził Wielką Brytanię do EWG

Brytyjska policja rozszerzyła śledztwo dotyczące przypadków pedofilii wśród "prominentnych postaci życia publicznego" w latach 70. i 80. na byłego premiera Wielkiej Brytanii sir Edwarda Heatha - poinformowało we wtorek BBC. W 1961 roku miał zgwałcić 12-letniego chłopca. To kolejne oskarżenie członka brytyjskiej elity o molestowanie nieletnich.

Zmarły w 2005 roku Heath był premierem w latach 1970-1974. W 1973 roku wprowadził Wielką Brytanię do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, która później została przekształcona w Unię Europejską. Po przegranych wyborach w 1975 roku stracił stanowisko przewodniczącego Partii Konserwatywnej na rzecz swojej byłej minister, Margaret Thatcher.

12-letni chłopiec zgwałcony przez polityka?

Według doniesień tabloidu "Daily Express" policja jest w kontakcie z mężczyzną, który twierdzi, że został zgwałcony przez Heatha w 1961 roku, a miał wówczas zaledwie 12 lat.

- Jesteśmy przekonani, że śledztwo oczyści dobre imię sir Edwarda - powiedział rzecznik Fundacji Charytatywnej sir Edwarda Heatha, zapowiadając bliską współpracę z policją.

Informując we wtorek o podjęciu nowego wątku śledztwa, lokalna policja ujawniła, że otrzymała "wiele" telefonów od osób, które chciałyby udzielić szerszych wyjaśnień w tej sprawie.

Dekady wykorzystywania seksualnego

Śledztwo jest elementem szeroko zakrojonej "Operacji Fairbank", badającej serię zarzutów pedofilii i wykorzystywania seksualnego dzieci, w tym sierot w domach dziecka, przez wpływowe postaci brytyjskiego życia publicznego w latach 70. i 80. Według BBC pierwsze informacje na ten temat pojawiały się już w latach 80. i 90., ale nigdy nie zostały należycie zbadane.

W 1983 roku poseł Partii Konserwatywnej Geoffrey Dickens przekazał ministerstwu spraw wewnętrznych "wybuchową dokumentację", która jakoby miała ujawniać istnienie pedofilskiej siatki skupionej wokół brytyjskiego parlamentu. Przekazane materiały wraz z ponad setką innych podobnych doniesień zostały zagubione w kolejnych latach, a sam Dickens informował o tym, że grożono mu śmiercią.

Poseł Partii Pracy Tom Watson, który w roku 2012 po sygnałach od wyborców ponownie podjął temat domniemanego istnienia siatki, przyznał, że dwukrotnie kontaktowano się z nim, żeby zwrócić uwagę na rolę Heatha w skandalu. - Przekazałem wszystkie informacje policji, która potwierdziła, że przynajmniej jeden z tych przypadków jest traktowany poważnie - powiedział Watson w rozmowie BBC.

Elity pełne pedofilów?

Według doniesień prasowych na szerokiej liście osób, które mogły należeć do pedofilskiego kręgu, znajduje się wiele postaci związanych z brytyjskim parlamentem i najwyższymi szczeblami władzy, w tym m.in. były poseł Liberalnych Demokratów Cyril Smith i doradca byłej premier Margaret Thatcher, poseł Partii Konserwatywnej Peter Morrison. Równolegle trwa śledztwo w sprawie niewłaściwego postępowania instytucji i ewentualnych prób zatuszowania skandalu, włącznie z podejrzeniem zabójstwa świadków.

W poprzednich latach Wielką Brytanią wstrząsnęła seria doniesień o skandalach pedofilskich sprzed kilkudziesięciu lat, z których najgłośniejszy dotyczył byłego prezentera radiowego i telewizyjnego BBC Jimmy'ego Savile'a, który na przestrzeni lat miał wykorzystać seksualnie nawet kilkaset osób, w tym kilkuletnie dzieci, m.in. w ponad 30 szpitalach na terenie Wielkiej Brytanii. Śledztwo w ramach samej BBC ujawniło, że wiele osób miało podejrzenia dotyczące przestępczej działalności zmarłego w 2011 roku prezentera.

Rozpoczęte wówczas działania policji i szeroko zakrojona debata publiczna pozwoliły na podjęcie innych śledztw w sprawie pedofilii i nadużyć seksualnych, jakich dopuszczały się wysoko postawione postaci brytyjskiego życia publicznego.

Autor: fil/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wiki ( CC BY-SA 3.0) | Allan Warren

Pozostałe wiadomości