Brytyjski ośrodek RUSI: Rosjanie planowali zająć Ukrainę w 10 dni. Jej przywódcy mieli zginąć

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP

Przechwycone rosyjskie dokumenty wskazują, że Rosja planowała zająć Ukrainę w ciągu 10 dni, a do sierpnia ją anektować - ujawnił w czwartek brytyjski think tank Royal United Services Institute (RUSI). Powołał się na dokumenty, które miały zostać podpisane przez prezydenta Władimira Putina. W piątek mija 282. dzień od rozpoczęcia inwazji. 

Według opisywanych dokumentów tylko niewielka grupa rosyjskich urzędników była w pełni wtajemniczona w te plany. Jak informuje Royal United Services Institute (RUSI), nawet zastępcy dowódców poszczególnych rodzajów sił zbrojnych dowiedzieli się o planie inwazji i okupacji Ukrainy dopiero na kilka dni przed atakiem, a taktyczne jednostki wojskowe otrzymywały rozkazy na kilka godzin wcześniej.

Z dokumentów - które zdaniem brytyjskiego ośrodka miał podpisać rosyjski prezydent Władimir Putin - ma wynikać, że Rosja planowała przejąć ukraińskie elektrownie, lotniska, sieci wodociągowe, bank centralny i parlament oraz że rosyjskie służby specjalne miały zabić ukraińskich przywódców. Jak wskazuje RUSI, plany wydawały się zakładać, że ukraińscy urzędnicy państwowi "albo uciekną, albo zostaną schwytani w wyniku szybkiej inwazji".

Plany Rosjan - zmasowane ataki rakietowe i lotnicze

W planach inwazji miały podobno być przedstawione działania dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych, których zajęcie miało zapewnić schronienie rosyjskim wojskom, dać kontrolę nad systemem energetycznym Ukrainy oraz potencjalną możliwość szantażowania krajów europejskich ryzykiem skażenia nuklearnego.

Jak informuje brytyjski think tank, Rosja planowała rozpocząć inwazję od zmasowanych ataków rakietowych i lotniczych przeciwko ukraińskim celom wojskowym, ale nie planowano uderzać w infrastrukturę krytyczną, taką jak elektrownie i koleje, ponieważ były one kluczowe dla jej planów zajęcia kraju.

Cztery kategorie członków ukraińskich władz

Ponadto sporządzono listy członków ukraińskich władz i urzędników, którzy zostali podzieleni na cztery kategorie: osoby do zabicia, do zastraszenia, uważane za neutralne, których należy zachęcić do współpracy, oraz gotowe do współpracy.

Z przechwyconych rosyjskich dokumentów wynika, że Rosja planowała zająć Ukrainę w ciągu 10 dni, a do sierpnia ją anektować. Tymczasem w piątek mija 282. dzień od rozpoczęcia inwazji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości