TVN24 | Świat

Platynowy Jubileusz królowej. Harry i Andrzej nie pojawią się na balkonie Pałacu Buckingham

TVN24 | Świat

Autor:
akw\mtom
Źródło:
Reuters
Członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej na nagraniach archiwalnych
Członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej na nagraniach archiwalnychArchiwum Reuters
wideo 2/3
Archiwum ReutersCzłonkowie brytyjskiej rodziny królewskiej na nagraniach archiwalnych

Królowa Elżbieta II planuje w przyszłym miesiącu wziąć udział w uroczystościach z okazji swojego siedemdziesięciolecia na brytyjskim tronie, Platynowego Jubileuszu - podaje Pałac Buckingham. Reuters podaje, że wykluczeni z obchodów mają być książęta Andrzej i Harry.

96-latka, najdłużej panująca monarchini w Wielkiej Brytanii, obchodziła w lutym siedemdziesięciolecie swoich rządów. Na początek czerwca zaplanowane są z tego powodu cztery dni wydarzeń w ramach Platynowego Jubileuszu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Reuters przypomina, że z powodów problemów z poruszaniem się większość publicznych wystąpień Elżbiety II musiała zostać odwołana. Teraz Pałac Buckingham przekazał, że królowa planuje uczestniczyć w wielu wydarzeniach.

>> Elżbieta II. 70 lat służby królowej

Czterodniowy maraton wydarzeń rozpocznie się 2 czerwca coroczną paradą wojskową Trooping the Colour (w której udział weźmie ponad 1400 żołnierzy, 200 koni i 400 muzyków) w centrum Londynu, po której odbędzie się nabożeństwo dziękczynne w katedrze świętego Pawła. Potem zaplanowany jest koncert przed Pałacem Buckingham. W kolejnych dniach odbyć się mają liczne imprezy uliczne. - Jej Wysokość nie może się doczekać weekendu, weźmie udział w uroczystościach, jednak jej obecność zostanie potwierdzona znacznie bliżej czasu lub nawet w tym samym dniu - powiedział rzecznik Pałacu.

Jednym z punktów celebracji ma być zgromadzenie rodziny królewskiej na balkonie Pałacu Buckingham. Reuters pisze, że w tym roku królowa zdecydowała, że nie będzie tam ani jej syna księcia Andrzeja, ani wnuka księcia Harry'ego. Taką samą informację przekazało BBC.

Kilkanaście minut po opublikowaniu informacji rzecznik Harry'ego i jego żony, cytowany przez Reutersa, przekazał, że para jest "podekscytowana" uczestnictwem w Platynowym Jubileuszu królowej.

Problemy książąt

Książę Andrzej oskarżony został o wykorzystywanie seksualne Virginii Giuffre, gdy była nastolatką. Pozew w tej sprawie złożony został w sierpniu 2021 roku. W lutym książę zawarł ugodę pozasądową z kobietą. Andrzej już w 2019 roku zawiesił pełnienie obowiązków członka rodziny królewskiej. Stało się to po fatalnie przyjętym przez opinię publiczną wywiadzie dla BBC, w którym zaprzeczał, aby kiedykolwiek poznał Giuffre. W styczniu 2022 roku został pozbawiony tytułów i patronatów królewskich.

Książę Harry i królowa Elżbieta (zdjęcie archiwalne) Getty Images Europe

Harry, młodszy syn następcy tronu księcia Karola, po przeprowadzce do Los Angeles ze swoją żoną - aktorką Meghan Markle - zrezygnował z królewskich obowiązków i patronatów. Od tego czasu stosunki małżeństwa z resztą rodziny pozostają chłodne, do czego w dużej mierze przyczyniły się wysuwane przez parę zarzuty, że Markle nie była przez nich właściwie traktowana oraz wywiady, w których powtarzali te zarzuty.

Elżbieta II wstąpiła na brytyjski tron 6 lutego 1952 roku jako następczyni swojego ojca Jerzego VI. We wrześniu 2015 roku stała się najdłużej panującym brytyjskim monarchą, przekraczając granicę lat, które na tronie spędziła jej praprababka królowa Wiktoria.

Autor:akw\mtom

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości