Europoseł aresztowany w Brukseli za "kierowanie organizacją przestępczą"

Autor:
momo/kab
Źródło:
PAP

Grecki eurodeputowany Janis Lagos został aresztowany we wtorek w Brukseli. Polityk jesienią zeszłego roku został skazany przez sąd w Atenach na 13 lat więzienia za "kierowanie organizacją przestępczą". W poniedziałek Parlament Europejski uchylił mu immunitet.

Za pozbawieniem greckiego deputowanego immunitetu opowiedziało się 658 eurodeputowanych, 25 było przeciwnych, a 10 wstrzymało się od głosu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

"Jestem w samochodzie policyjnym, złodzieje, ateiści, anty-Grecy chcą mnie uwięzić" – napisał we wtorek Janis Lagos na Twitterze. Obecnie czeka go ekstradycja do Grecji.

Lagos miał immunitet eurodeputowanego po wybraniu go w lipcu 2019 roku do Parlamentu Europejskiego z ramienia Złotego Świtu, partii, którą opuścił kilka miesięcy później. W przeszłości był funkcjonariuszem greckich służb bezpieczeństwa. Był też szefem lokalnego oddziału Złotego Świtu.

Proces liderów i członków Złotego Świtu

W 2013 roku sympatyk ugrupowania zasztyletował lewicowego rapera Pawlosa Fyssasa. W październiku 2020 roku po kilkuletnim procesie grecki sąd uznał Złoty Świt za grupę przestępczą, a Lagosa za jednego z winnych udziału w jej kierowaniu.

Podczas procesu, który toczył się w Atenach, szef i założyciel Złotego Świtu Nikos Michaloliakos otrzymał karę 13,5 roku więzienia. Siedmiu innych członków władz partii skazano na 13 lat więzienia za kierowanie grupą przestępczą. Oprócz Michaloliakosa i członków władz, w tym Lagosa, wyroki od 5 do 7 lat więzienia otrzymało 10 byłych posłów ugrupowania. Kary wymierzono też 60 innym osobom związanym ze Złotym Świtem.

Złoty Świt (gr. Chrisi Awgi) to skrajnie prawicowa partia, która po raz pierwszy weszła do greckiego parlamentu w 2012 roku, a w swoim szczytowym okresie była w nim trzecią siłą. W wyborach w 2019 roku ugrupowanie nie przekroczyło progu wyborczego i straciło wszystkie mandaty.

Autor:momo/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości