"Jest bardzo, bardzo prawdopodobne". Johnson przyznaje, że Wielka Brytania może zostać bez umowy z UE

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Jest bardzo prawdopodobne, że rozmowy w sprawie umowy handlowej z Unią Europejską zakończą się niepowodzeniem, a Wielka Brytania wyjdzie z okresu przejściowego z końcem roku bez porozumienia - oświadczył szef rządu tego kraju Boris Johnson. Wcześniej wysoki urzędnik UE po krótkiej dyskusji na ten temat na szczycie w Brukseli przyznał, że "prawdopodobieństwo braku umowy handlowej z Wielką Brytanią po brexicie jest wyższe niż jej zawarcia".  

- Muszę wam powiedzieć, że tak jak teraz to wygląda, jest bardzo, bardzo prawdopodobne, iż będziemy musieli znaleźć rozwiązanie, które moim zdaniem będzie wspaniałe dla Wielkiej Brytanii. Od 1 stycznia będziemy mogli robić dokładnie to, czego chcemy. Oczywiście będzie się to różnić od tego, co zamierzaliśmy osiągnąć - mówił w piątek Boris Johnson dziennikarzom.

- Ale nie mam wątpliwości, że ten kraj może się przygotować i jak mówiłem, wyjść na warunkach Światowej Organizacji Handlu - dodał. Johnson powiedział, że rozmowy rozbijają się o rybołówstwo oraz o tzw. równe warunki gry, czyli żądanie Brukseli, by Wielka Brytania dostosowywała się do przyszłych unijnych regulacji.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Brytyjski premier stwierdził, że choć negocjacje jeszcze się nie zakończyły, to nie widzi zmiany stanowiska UE. - Zawsze mamy nadzieję, a jak wiecie, negocjacje trwają, nasz zespół jest nadal w Brukseli. Jeśli jest jakaś duża oferta, duża zmiana w tym, co mówią, to muszę powiedzieć, że jeszcze tego nie widzę - podkreślił.

Ostatnia szansa na przełamanie impasu

Johnson spotkał się w środę wieczorem w Brukseli z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, co było postrzegane jako ostatnia szansa na przełamanie impasu w negocjacjach. Nie doszło jednak do przełomu, a obie strony zgodziły się jedynie, że do niedzieli podejmą wiążącą decyzję w sprawie przyszłości negocjacji.

Tymczasem, jak podała Agencja Reutera, powołując się na wysokiego rangą unijnego urzędnika, przywódcy UE odrzucili propozycję Johnsona w sprawie rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Brytyjski premier powiedział w czwartek, że jest gotowy pojechać w poniedziałek do Paryża i Berlina. Jednak według cytowanego urzędnika, państwa członkowskie miały mu odpowiedzieć, aby negocjował z Komisją Europejską.

Wcześniej w rozmowie z dziennikarzami wysoki urzędnik unijny przyznał, że sytuacja jest trudna i że główne przeszkody nie zostały przezwyciężone. Mówił również, że negocjacje umowy handlowej UE-Wielka Brytania mają być wznowione w piątek. - Chcemy się dowiedzieć do niedzieli, czy umowa jest możliwa - powiedział.

Brexit na ostatniej prostejPAP/AFP

Irlandia wierzy w porozumienie

Minister spraw zagranicznych Irlandii Simon Coveney ocenił w piątek, że jego zdaniem umowa między Wielką Brytanią a Unią Europejską jest nadal możliwa do osiągnięcia. – Myślę, że Zjednoczone Królestwo będzie starało się osiągnąć w najbliższych dniach czy tygodniach cokolwiek, bez względu na to, czy z porozumieniem, czy bez. Wszystkie wysiłki powinny się więc teraz skupić na zawarciu umowy, z którą obydwie strony będą mogły żyć i działać – powiedział.

Odrzucił opinie, że brak porozumienia może skutkować umocnieniem pozycji Unii Europejskiej w przyszłych rozmowach dwustronnych z Londynem. – Każdy, kto myśli, że brak porozumienia jest w strategicznym interesie Unii, ponieważ wzmocni to stanowisko Brukseli, gdy wrócimy do rozmów za 6 czy 12 miesięcy, wydaje się nie rozumieć sposobu myślenia Brytyjczyków – mówił Coveney przed spotkaniem z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem.

Brak umowy i co dalej?

Brak porozumienia przed 31 grudnia 2020 roku, kiedy skończy się okres przejściowy po brexicie, oznacza, że od przyszłego roku handel między Wielką Brytanią a UE będzie odbywał się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO), czyli będą mogły być stosowane cła, kwoty ilościowe i inne bariery.

Autorka/Autor:tas,ft\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: