Trybunał obniżył karę dla byłego prezydenta, prawnicy idą o krok dalej

Świat


Trybunał sprawiedliwości w Brazylii zmniejszył karę więzienia dla byłego prezydenta tego kraju Luiza Inacio Luli da Silvy z 12 lat do 8 lat i 10 miesięcy. Jego prawnicy zamierzają starać się o objęcie go jedynie częściowym ograniczeniem wolności.

W lipcu 2017 roku Lula został skazany za korupcję na 9,5 roku więzienia, a po apelacji sąd drugiej instancji zwiększył mu karę do 12 lat pozbawienia wolności.

Sędziowie trybunału sprawiedliwości (Superior Court of Justice) orzekli jednak, że sąd apelacyjny nadmiernie podwyższył karę i na powrót zmniejszył jej wymiar - do 8 lat i 10 miesięcy.

Lula przebywa w więzieniu od roku, a w październiku będzie miał za sobą jedną szóstą kary. W związku z tym jego prawnicy zamierzają ubiegać się o objęcie go "półotwartym" ograniczeniem wolności.

To oznaczałoby, że były prezydent do więzienia musiałby wracać jedynie na noce, natomiast dni mógłby spędzać na pracy lub na szkoleniach poza murami więziennymi.

Wieloletni prezydent Brazylii

Lula był prezydentem Brazylii w latach 2003-2011. W 2014 roku stał się obiektem śledztwa w sprawie korupcji wśród najwyższych urzędników państwowych, polityków i największych biznesmenów. Aresztowano go w ramach zakrojonej na szeroką skalę operacji antykorupcyjnej pod kryptonimem "Operation Carwash".

Sam Lula utrzymuje, że jest niewinny i twierdzi, że padł ofiarą prześladowań politycznych, które miały w zeszłym roku uniemożliwić mu ubieganie się o trzecią kadencję prezydenta państwa.

Lula da Silva - prezydent Brazylii w latach 2003-2011Wikipedia/Ricardo Stuckert/Presidência da República(CC BY 3.0)

Autor: ft/ja / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: