Brazylia. Najwyższy Sąd Federalny uznał bezpodstawność zarzutów korupcyjnych wobec prezydenta Luli da Silvy

Autor:
momo
Źródło:
PAP
Zwolennicy Luli da Silvy (wideo archiwalne)
Zwolennicy Luli da Silvy (wideo archiwalne)
Archiwum Reuters
Archiwum ReutersZwolennicy Luli da Silvy

Przewodniczący brazylijskiego Najwyższego Sądu Federalnego Ricardo Lewandowski ogłosił w sobotę ostateczne umorzenie wszystkich trzech dochodzeń wobec Luiza Inacio Luli da Silvy. Już wcześniej zostały one zawieszone decyzjami tego trybunału z braku dowodów winy prezydenta kraju.

Lewicowy polityk Luiz Inacio Lula da Silva wcześniej już dwukrotnie, w latach 2003-2010, sprawował urząd prezydenta Brazylii i po raz kolejny został głową państwa w wyniku ubiegłorocznych wyborów. Oskarżony był o wręczenie łapówki w postaci dotacji przy powoływaniu instytutu naukowego, noszącego jego imię oraz o niejasne działania finansowe przy okazji zakupu dla brazylijskiego lotnictwa wojskowego szwedzkich samolotów myśliwskich za czasów prezydentury Dilmy Rousseff (2011-2016), również z lewicowej Partii Pracy.

Prezydent Brazylii oczyszczony z zarzutów

Sędzia Ricardo Lewandowski uznał, że dowody, na które w obu przypadkach powoływała się w oskarżeniach prokuratura, nie mają cech "nawet minimalnego prawdopodobieństwa".

Argumentując podjęcie decyzji o całkowitym odrzuceniu oskarżeń wobec prezydenta sędzia oświadczył: - Stwierdzam, iż wobec niewiarygodności prawnej świadomie zmanipulowanych dowodów winy, pozbawionych minimalnych cech prawdopodobieństwa, nie istnieje uzasadniony powód do kontynuowania postępowania karnego.

Jesienią 2019 roku Sąd Najwyższy nakazał zwolnienie byłego Luli da Silvy z więzienia, gdzie spędził rok i siedem miesięcy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości