Zwycięzca na audiencji u królowej. Otrzymał misję stworzenia rządu


Premier Boris Johnson, którego partia zwyciężyła czwartkowe wybory do Izby Gmin, złożył w piątek wizytę w Pałacu Buckingham. Podczas audiencji u królowej Elżbiety, monarchini formalnie powierzyła mu misję utworzenia nowego rządu.

Czwartkowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii wygrała Partia Konserwatywna, zdobywając większość bezwzględną w 650-osobowej Izbie Gmin. Oznacza to, że będzie mogła rządzić bez potrzeby zawiązywania koalicji. Do tej pory konserwatyści współrządzili z północnoirlandzką Partią Demokratycznych Unionistów. WYNIKI WYBORÓW DO IZBY GMIN: CZYTAJ WIĘCEJ >

Po ogłoszeniu w piątek rano oficjalnych wyników wyborów oraz wygłoszeniu zwycięskiej przemowy, Boris Johnson udał się z Downing Street do rezydencji królowej Elżbiety, by poprosić o formalną zgodę na sformowanie nowego rządu. To procedura, której wymaga brytyjski ustrój monarchii parlamentarnej.

Johnson przybył na audiencję do Pałacu Buckingham przed południem. Spotkanie trwało prawie 40 minut, a więc dłużej niż się spodziewano.

Pierwsze posiedzenie nowej Izby Gmin odbędzie się w najbliższy wtorek 17 grudnia. Z kolei na czwartek rząd planuje mowę tronową królowej, podczas której przedstawione zostaną plany legislacyjne na nową sesję parlamentu. Przed wyborami sugerowano, że w związku z tym, iż poprzednia mowa tronowa miała miejsce zaledwie w październiku, tym razem może ona mieć mniej ceremonialną formę.

Przytłaczające zwycięstwo konserwatystów

W czwartkowych wyborach rządzący od 2010 roku konserwatyści uzyskali 43,6 proc. głosów, co da im co 365 mandatów w Izbie Gmin (wyników z jednego okręgu jeszcze nie ogłoszono), czyli znacznie powyżej poziomu 326 dającego możliwość samodzielnych rządów. Zarówno pod względem uzyskanych mandatów, jak i procentowego poparcia to najlepsze wyniki konserwatystów od czasów Margaret Thatcher. W poprzedniej kadencji, od czerwca 2017 roku konserwatyści tworzyli rząd mniejszościowy wspierany przez północnoirlandzką Demokratyczną Partię Unionistów. Johnson przejął rolę lidera Partii Konserwatywnej i premiera Wielkiej Brytanii w lipcu bieżącego roku po ustąpieniu Theresy May.

Wybory w Wielkiej BrytaniiPAP/Reuters

Autor: momo\mtom / Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości