Bojkot Polski? "Nie rozważamy, ani nie proponujemy"

 
Michael Schneider przedstawia bardziej dyplomatyczne stanowiskoWorld Jewish Congress

- Opinie Menachema Rosensafta, który miał według polskich mediów nawoływać do ekonomicznego bojkotu Polski, są jego prywatnym zdaniem - napisał w specjalnym oświadczeniu sekretarz generalny Światowego Kongresu Żydów (WJC), Michael Schneider. Organizacja odcina się od słów swojego radcy generalnego i przytacza oficjalne stanowisko w sprawie restytucji zagrabionego mienia w Polsce.

- WJC nigdy nie rozważało, ani nie proponowało bojkotu Polski - zapewnia Schneider. Sekretarz generalny oświadcza, że stanowisko radcy prawnego w WJC jest wyłącznie jego prywatnym zdaniem. Menachem Rosensaft wezwał do bojkotu Polski z powodu zawieszenia prac nad ustawą dot. restytucji mienia ofiar Holokaustu. "Dopóki nie powstanie prawo, które będzie odpowiadać roszczeniom ofiar Holokaustu i ich spadkobiercom, społeczność żydowska, ocaleni i ich rodziny w szczególności powinni powstrzymać się przed wpompowywaniem dolarów z turystyki i innych dziedzin w polską ekonomię" - oświadczył. Była to polemika ze stanowiskiem szefa polskiej dyplomacji Radoslawa Sikorskiego.

Schneider odciął się od tych słów. Napisał też, że WJC będzie nadal współpracować z polskimi władzami i działać dyplomatycznie na rzecz restytucji żydowskiego mienia.

Bardziej dyplomatyczne słowa

Schneider przytoczył też oficjalne stanowisko Kongresu w związku z zawieszeniem przez polski rząd procesu restytucyjnego w marcu 2011 roku. Jest ono zawarte w oświadczeniu prezydenta WJC, Ronalda Laudera.

- Dla nas to sprawa sprawiedliwości a nie pieniędzy. Jesteśmy wielce poruszeni tą decyzją polskich władz, które od zbyt wielu lat publicznie zapewniały, że sprawa restytucji i rekompensat zostanie prawnie uregulowana - napisał 13 marca Lauder. Prezydent organizacji zarzucał również Polsce, że drażliwa kwestia trwa w zawieszeniu przez ponad dwie dekady.

Lauder twierdził też: - Obecnie Polska gospodarka jest jedną z najsilniej rosnących w całej Unii Europejskiej, pomimo tego władze kraju nie mogą znaleźć rozwiązania, które byłoby sprawiedliwe dla byłych właścicieli.

Inne kraje Europy wschodniej miały już zaadoptować jakieś formy prawa formalizującego restytucję. - Polska wyróżnia się jako kraj, który nie zdołał tego zrobić - pisał prezydent organizacji.

Sekretarz generalny w swoim przesłaniu zapewnia, że celem WJC nadal będzie działanie na rzecz resytutucji zagrabionego mienia żydowskiego.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: World Jewish Congress