W niedających nadziei dniach 1940 roku polscy piloci walczyli w bitwie o Anglię. Ich dokonania są wspaniałe - powiedział dowódca Royal Air Force marszałek lotnictwa Mike Wigston w niedzielę, w dniu święta Konstytucji 3 maja. W opublikowanym w internecie nagraniu oddał hołd lotnikom z polskich dywizjonów walczących podczas II wojny światowej.
W opublikowanym na Twitterze nagraniu dowódca RAF Mike Wigston przypomniał, że w tym roku przypada 80. rocznica bitwy o Anglię, która była jednym z kluczowych momentów II wojny światowej. Podkreślił, że to nie tylko brytyjscy lotnicy bronili wówczas kraju. - Ludzie z całego świata walczyli i umierali za wolność w bitwie o Wielką Brytanię. Wielu z nich pochodziło z Polski – zauważył dowódca brytyjskiego lotnictwa.
- W tych niedających nadziei dniach 1940 roku 145 polskich pilotów walczyło w bitwie o Anglię. Wielu z nich zostawiło swoje rodziny i swój kraj pod rosyjską i niemiecką okupacją, a 29 z nich zginęło podczas kilku intensywnych tygodni bitwy o Wielką Brytanię. Ich dokonania są wspaniałe - powiedział Wigston.
"Bez nich wojna mogła zakończyć się inaczej"
Jak mówił Wigston, "czcimy pamięć pilotów, których Winston Churchill nazywał 'nielicznymi'". - Bez nich wojna mogła zakończyć się inaczej - dodał, nawiązując do słów brytyjskiego premiera, który dziękując lotnikom, wypowiedział zdanie: "Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym".
Dowódca RAF przypomniał liczbę 126 samolotów niemieckich zestrzelonych przez pilotów dywizjonu 303 oraz przywołał słowa swojego poprzednika lorda Charlesa Portala, który w 1940 r. napisał, że Polacy udowodnili, iż są wspaniałymi, świetnie wyszkolonymi lotnikami.
- Jestem dumny, że mogę powiedzieć, iż jesteśmy głęboko wdzięczni tym, którzy w walce wysoko nad ziemią nie szczędzili krwi za Polskę, kraj, którego nie można było pokonać - powiedział Wigston.
Polacy w bitwie o Anglię
Bitwa o Anglię toczyła się głównie nad południową i środkową Anglią w okresie od 10 lipca do 31 października 1940 r., choć z mniejszą intensywnością naloty były kontynuowane również później. W założeniach niemieckich jej celem było przygotowanie do inwazji lądowej na Wielką Brytanię lub przynajmniej zmuszenie jej do zawarcia pokoju na niekorzystnych dla siebie warunkach. W bitwie o uczestniczyły dwa polskie dywizjony bombowe - 300 i 301 oraz dwa myśliwskie - 302 i 303.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Polish Institute and Sikorski Museum London/Wikipedia (PD)