Birma wpuszcza wysłannika ONZ


Paulo Sergio Pinheiro, specjalny sprawozdawca ONZ ds. przestrzegania praw człowieka, może wjechać do Birmy. Zgodę wyraziły władze w Rangunie, które kilka lat temu zabroniły Pinheirze wjazdu do kraju.

Pinheiro, brazylijski profesor prawa, od czterech lat miał zakaz wjazdu do kraju. Z zadowoleniem odebrał więc nową decyzję birmańskich władz. Jego zdaniem, świadczy ona o gotowości rządu birmańskiego do podjęcia konstruktywnego dialogu z Radą Praw Człowieka ONZ, przed którą Pinheiro bezpośrednio odpowiada.

Wizyta rozpocznie się przypuszczalnie przed zaplanowanym na 17 listopada szczytem Stowarzyszenia Krajów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w Singapurze. Jest natomiast mało prawdopodobne, aby do tego czasu do Rangunu powrócił także specjalny wysłannik ONZ Imbrahim Gambari, mimo że bardzo naciskają na to Stany Zjednoczone.

Według źródeł dysydenckich, represje po wrześniowych masowych protestach spowodowały już blisko 200 ofiar śmiertelnych. Władze Birmy utrzymują, że było ich dwadzieścia razy mniej. Sam Pinheiro jest przekonany, że rządowe dane są zaniżone.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości