Biden: potwierdzamy swoje poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Stoltenberg o koncentracji wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą
Stoltenberg o koncentracji wojsk rosyjskich przy granicy z UkrainąEBS
wideo 2/3
Stoltenberg o koncentracji wojsk rosyjskich przy granicy z UkrainąEBS

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, w oświadczeniu upamiętniającym tragedię Wielkiego Głodu, napisał, że Ukraińcy przetrwali ten okres "ostatecznie tworząc wolne i demokratyczne społeczeństwo". "Wspominając ból i ofiary Hołodomoru, Stany Zjednoczone równocześnie potwierdzają swoje zaangażowanie na rzecz narodu ukraińskiego i niezachwiane poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" - dodał amerykański przywódca.

W środę Biały Dom opublikował oświadczenie Bidena, upamiętniające tragedię Hołodomoru, czyli Wielkiego Głodu na Ukrainie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Biden: USA potwierdzają swoje niezachwiane poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy

"Mężczyźni, kobiety i dzieci, którzy stracili życie podczas tego głodu, byli ofiarami brutalnej polityki i celowych działań reżimu Józefa Stalina. W tym miesiącu, wspominając tych, którym odebrano życie, ponownie zaangażujmy się w nieustanną pracę na rzecz zapobiegania takim tragediom w przyszłości i podnoszenia tych, którzy dziś cierpią pod jarzmem tyranii" - czytamy w oświadczeniu.

"Ukraińcy przetrwali horror Hołodomoru, demonstrując swojego ducha oraz odporność i ostatecznie tworząc wolne i demokratyczne społeczeństwo. Wspominając ból i ofiary Hołodomoru, Stany Zjednoczone równocześnie potwierdzają swoje zaangażowanie na rzecz narodu ukraińskiego i niezachwiane poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" - czytamy dalej.

>>> Rosyjskie wojsko przy granicy z Ukrainą. Czy inwazja jest możliwa? <<<

Hołodomor. Kolejki po chleb przy sklepie, Charków 1933 Narodowe Muzeum Wielkiego Głodu-Ludobójstwa w Kijowie

Tragedia Hołodomoru

W czasach komunizmu Ukrainę dotknęły trzy fale głodu: na początku lat 20., potem w latach 30. i w latach 1946-1947. Najtragiczniejszy w skutkach był Wielki Głód z lat 1932-1933, w którego najgorszym okresie umierało dziennie do 25 tysięcy ludzi. Wielki Głód nastąpił w jednym z najżyźniejszych krajów Europy w czasie pokoju, gdy ZSRR eksportował ogromne ilości zboża. Na Ukrainie zboże, a następnie cała żywność były konfiskowane przez władze.

Hołodomor. Aktywiści przy skonfiskowanym "kułackim" ziarnie, początek lat 30. XX wiekuNarodowe Muzeum Wielkiego Głodu-Ludobójstwa w Kijowie

Autorka/Autor:akr

Źródło: PAP, tvn24.pl