Świat

Biały Dom grozi Syrii

Świat

Aktualizacja:

Stany Zjednoczone i ich międzynarodowi partnerzy podejmą "dodatkowe kroki" przeciw rządowi Syrii, jeśli nie zaprzestanie on zabijania i prześladowania swych obywateli - poinformował w piątek Biały Dom.

Jeżeli Damaszek nie położy kresu przemocy, Stany Zjednoczone sięgną po kolejne środki nacisku na syryjski rząd - oświadczył rzecznik Białego Domu Jay Carney.

Waszyngton nie będzie tolerował brutalnych represji stosowanych wobec manifestantów - poinformowała administracja prezydenta Baracka Obamy w tydzień po nałożeniu pierwszych sankcji na przedstawicieli reżimu.

Sankcje na Syrię

Dekret o sankcjach podpisał 29 kwietnia prezydent Obama. Przewiduje on zamrożenie aktywów bankowych i zajęcie majątków w USA niektórych prominentów syryjskiego reżimu.

Chodzi tu m.in. o zajmujących wysokie stanowiska w rządzie i armii członków najbliższej rodziny prezydenta Syrii Baszara el-Asada, jego brata Mahira Asada, kuzynów oraz funkcjonariuszy syryjskiego wywiadu cywilnego. Sankcjami objęto też wojskowych w Iranie, który pomógł reżimowi w tłumieniu protestów.

Od dawna obowiązują już wcześniejsze amerykańskie sankcje ekonomiczne wobec Syrii, zastosowane za sponsorowanie międzynarodowego terroryzmu. Według Waszyngtonu, Syria jest głównym pośrednikiem we wspieraniu przez Iran ekstremistów islamskich na Bliskim Wschodzie, z działającym w Libanie Hezbollahem, czyli Partią Boga, na czele.

Wcześniej w piątek 27 państw UE porozumiało się w sprawie nałożenia sankcji na 14 członków reżimu syryjskiego w związku z krwawymi represjami wobec uczestników demonstracji w tym kraju. Sankcje nie obejmują prezydenta el-Asada.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości