"Białoruś zawsze była i pozostanie dla Ukrainy niezawodnym sąsiadem"


Białoruś jest gotowa współpracować z nowymi władzami Ukrainy – oświadczył prezydent Alaksandr Łukaszenka na spotkaniu w Mińsku z uczestnikami Forum Regionów Białorusi i Rosji.

- Na Ukrainie został wybrany nowy prezydent. Myślę, że będziemy współpracować z nowym prezydentem, z nowymi władzami, bo tam mieszka nasz naród, tacy ludzie jak my, dobrzy, pracowici, tylko że znaleźli się w takiej sytuacji. Oczywiście, możemy się od nich odżegnać, ale, wtedy ludzie jeszcze bardziej ucierpią – oznajmił. Gratulując w zeszłym tygodniu Petrowi Poroszence zwycięstwa w majowych wyborach prezydenckich białoruski przywódca zapewnił, że "Białoruś zawsze była i pozostanie dla Ukrainy niezawodnym sąsiadem". - To dla nas ważne, by Ukraina była stabilnym i silnym państwem - zaznaczył Łukaszenka. Życzył też Poroszence sukcesów we wzmacnianiu niepodzielnej, rozkwitającej Ukrainy.

"Żadne sankcje w obecnym świecie nie zdołają zdusić Rosji"

W czwartek Łukaszenka wyraził przekonanie, że umocnienie współpracy między regionami będzie najpotężniejszą lokomotywą dla wszelkiej integracji na przestrzeni postsowieckiej i ocenił, że należy koniecznie włączyć w ten proces także regiony Kazachstanu i Ukrainy. Odnosząc się do sankcji wprowadzonych przeciwko Rosji, Łukaszenka ocenił, że "żadne sankcje w obecnym świecie nie zdołają zdusić Rosji". - To kompletna głupota. Jest nam potrzebny dodatkowy punkt ciężkości, ośrodek oparcia w świecie, abyśmy mogli wreszcie przywrócić wielobiegunowy świat. Świat nie może opierać się na jednym ośrodku i chybotać z boku na bok. To nasza fundamentalna opinia, która oczywiście nie podoba się na Zachodzie – oznajmił.

Łukaszenka podkreślił też, że utworzenie Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG), która zgodnie z dokumentem podpisanym 29 maja przez Rosję, Białoruś i Kazachstan ma powstać 1 stycznia przyszłego roku, to dopiero początek integracji. - Czeka nas w przyszłości w ramach tej unii integracja polityczna i wojskowa, bo gospodarka jest podstawą wszystkiego. Jeśli gospodarka łączy, jednoczy ludzi, jeśli jest fundamentem, to na pewno dojdziemy do ochrony tej gospodarki oraz interesów, przede wszystkim gospodarczych – powiedział.

Wspólne przedsięwzięcie integracyjne

Na mocy porozumienia podpisanego przez prezydentów Rosji, Białorusi i Kazachstanu - Władimira Putina, Alaksandra Łukaszenkę i Nursułtana Nazarbajewa - EUG powstanie 1 stycznia 2015 roku na bazie Unii Celnej i Jednolitego Obszaru Gospodarczego, dwóch struktur integracyjnych tworzonych przez te trzy kraje. EUG będzie otwarta na inne państwa. Swój akces zgłosiły już Armenia i Kirgistan. Doradca prezydenta Federacji Rosyjskiej ds. integracji gospodarczej Siergiej Głazjew wyraził nadzieję, że przystąpi do niej też część Ukrainy. Traktat zobowiązuje jego sygnatariuszy do zapewnienia swobodnego przepływ towarów, usług, kapitałów i siły roboczej. Strony zobowiązały się również do prowadzenia uzgodnionej polityki w kluczowych sektorach gospodarki - energetyce, przemyśle, rolnictwie i transporcie.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom\kwoj / Źródło: PAP