Strona amerykańska jest "niewiarygodnie głęboko rozczarowana przebiegiem wyborów na Białorusi"

TVN24 | Świat

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Mike Pompeo potępił w środę niewspółmierne użycie siły wobec pokojowo nastawionych demonstrantów na Białorusi. Przebywający w Czechach szef amerykańskiej dyplomacji zapowiedział, że USA będą pracować nad reakcją na represje w porozumieniu z partnerami w Europie.

- Pragniemy, by to wszystko zakończyło się pozytywnie dla narodu białoruskiego - podkreślił sekretarz stanu USA Mike Pompeo w obszernym wywiadzie, jakiego udzielił Radiu Wolna Europa. - Podejmiemy niezbędne kroki, by tak się właśnie stało - zapewnił. - Dziś znowu jesteśmy świadkami tego, że brutalna siła jest używana wobec pokojowo nastawionych manifestantów w sposób absolutnie niewspółmierny z tym, jak do takich protestów należy podchodzić - powiedział.

Mike Pompeo zaznaczył przy tym, że Biały Dom jeszcze nie określił ostatecznie, jaka będzie jego reakcja na wydarzenia na Białorusi, nie krył jednak, że strona amerykańska jest "niewiarygodnie głęboko rozczarowana przebiegiem wyborów na Białorusi", które jej zdaniem "powinny były być bardziej wolne i bardziej uczciwe".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Odpowiadając na pytanie dziennikarzy Radia Wolna Europa o to, czy brutalne tłumienie powyborczych protestów wpłynie na plany dostaw amerykańskiej ropy na Białoruś, szef amerykańskiej dyplomacji powiedział, że Waszyngton "będzie musiał jeszcze nad tym popracować".

W wywiadzie dla Radia Wolna Europa szef amerykańskiej dyplomacji mówił też o polityce USA wobec Iranu i Chin, a także o planach ostatecznego wycofania kontyngentu amerykańskiego z Afganistanu.

Autor:asty

Źródło: PAP