Władimir Putin oświadczył, że Rosja rozmieści taktyczną broń jądrową na Białorusi. Pytana o to rzeczniczka chińskiego MSZ przekazała, że należy "skupić się na wysiłkach dyplomatycznych", których celem będzie deeskalacja i pokojowe rozwiązanie konfliktu w Ukrainie. Przypomniała również o wspólnej deklaracji, którą w styczniu ubiegłego roku podpisało pięć państw posiadających broń nuklearną.
W sobotę rosyjski prezydent Władimir Putin oświadczył, że jego kraj zamierza rozmieścić na terytorium Białorusi taktyczną broń jądrową. Według Putina Rosja przekazała Białorusi między innymi dziesięć samolotów, które mogą przenosić pociski jądrowe, a do 1 czerwca mają zostać zbudowane magazyny do przechowywania tej broni.
Rzeczniczka MSZ Chin: wojny jądrowej nie można wygrać
O zapowiedź tę na konferencji prasowej pytana była rzecznika chińskiego resortu dyplomacji Mao Ning. Przypomniała, że w styczniu 2022 roku pięć państw posiadających broń atomową - USA, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Rosja - przyjęły wspólną deklarację, w której potwierdzili, że "wojny jądrowej nie można wygrać i nie wolno jej nigdy toczyć".
- W obecnych okolicznościach wszystkie strony muszą skupić się na wysiłkach dyplomatycznych, których celem jest pokojowe rozwiązanie kryzysu ukraińskiego i wspólna praca na rzecz deeskalacji - oświadczyła.
Deklaracja państw posiadających broń nuklearną
Deklaracja, o której wspomniała Mao Ning, została podpisana w styczniu ubiegłego roku, niemal dwa miesiące przed rosyjską inwazją na Ukrainę. Wspólne oświadczenie liderów Francji, Chin, Rosji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych opublikowano później na stronie internetowej Białego Domu. Jak napisano, kraje te "uważają, że uniknięcie wojny między państwami posiadającymi broń nuklearną i ograniczenie strategicznego ryzyka jest ich najważniejszą odpowiedzialnością".
"Uznajemy, że wojny jądrowej nie można wygrać i nie wolno jej nigdy toczyć. Ponieważ użycie broni jądrowej miałoby daleko idące konsekwencje, uznajemy także, że broń nuklearna - tak długo, jak będzie istniała - powinna służyć celom obronnym, odstraszaniu agresji i zapobieganiu wojnie. Wierzmy głęboko, że należy zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu takiej broni" - czytamy w komunikacie.
"Ponownie kładziemy nacisk na znaczenie zapobiegania nuklearnym zagrożeniom i podkreślamy wagę zachowania naszych dwustronnych i wielostronnych porozumień i zobowiązań w sprawie nierozprzestrzeniania (broni nuklearnej - red.), rozbrojenia i kontroli zbrojeń oraz stosowania się do tych umów" - głosi oświadczenie.
Źródło: PAP, tvn24.pl