Rosja przerzuca na Białoruś S-400 i myśliwce Su-35. Inspekcja "sił reagowania" Państwa Związkowego

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP
Ćwiczenia żołnierzy Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji, graniczącego z Ukrainą
Ćwiczenia żołnierzy Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji, graniczącego z Ukrainą Ministerstwo Obrony Rosji
wideo 2/4
Ministerstwo Obrony Rosji Ćwiczenia żołnierzy Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji, graniczącego z Ukrainą

Na terytorium Białorusi zaczęły przybywać oddziały rosyjskich sił zbrojnych. Rosja przerzuci też do tego kraju dwa dywizjony rakiet S-400 i 12 myśliwców Su-35 oraz dywizjon artyleryjsko-rakietowy Pancyr-S.

"Zgodnie z planem inspekcji sił reagowania Państwa Związkowego na terytorium Białorusi zaczęły przybywać oddziały rosyjskich sił zbrojnych" – podało we wtorkowym komunikacie ministerstwo obrony w Mińsku. 10-20 lutego obydwa kraje przeprowadzą manewry Związkowa Stanowczość-2022 - przekazał przedstawiciel resortu obrony Aleh Wojnau w trakcie spotkania dla akredytowanych attache wojskowych.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W pierwszej fazie inspekcji do 9 lutego planowane są zadania związane z przemieszczaniem się wojsk i "utworzeniem w krótkim czasie zgrupowań wojsk na zagrożonych kierunkach", ochrony obiektów państwowych i wojskowych oraz ochrony granicy w przestrzeni powietrznej.

Rosyjskie S-400 wezmą udział w ćwiczeniach na Białorusi mil.ru

Nie podlegają pod Dokument Wiedeński OBWE

W trakcie manewrów, które rozpoczną się 10 lutego, mają być wykonane zadania m.in. w ramach wzmocnienia odcinków granicy, gdzie możliwe jest przeniknięcie uzbrojonych grup bojowników, odcięcie kanałów dostaw uzbrojenia, zajęcie wyznaczonych terenów i utworzenie tam posterunków.

Wojska będą również ćwiczyć poszukiwanie, blokowanie i likwidację uzbrojonych grup i grup dywersyjno-zwiadowczych.

W manewrach wezmą udział niektóre siły i środki sił zbrojnych Białorusi, a także część jednostek i oddziałów rosyjskiego Wschodniego Okręgu Wojskowego. Ćwiczenia odbędą się na poligonach: Obóz Lesnowski, Osipowicki, Brzeski, Gożski i Domanowski, jak również na wyznaczonych terenach poza poligonami. Wykorzystane zostaną również lotniska w Baranowiczach, Łunincu, Lidzie i Maczuliszczach.

Myśliwce Su-35mil.ru

Resort obrony w Mińsku przekonuje, że parametry ćwiczenia – liczba żołnierzy i sprzętu - nie podlegają pod Dokument Wiedeński OBWE.

W poniedziałek Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że przeprowadzenie manewrów na zachodzie i południu Białorusi zostało zaplanowane w grudniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. - To powinny być normalne manewry zgodnie z konkretnym scenariuszem w konfrontacji z siłami Zachodu (państwa bałtyckie i Polska) oraz południa (Ukraina) - oznajmił przywódca Białorusi.

Przerzucanie systemów S-400 i myśliwców Su-35

W ramach inspekcji sił reagowania Państwa Związkowego Rosja przerzuci na Białoruś między innymi dwa dywizjony rakiet S-400 i 12 myśliwców Su-35 oraz dywizjon artyleryjsko-rakietowy Pancyr-S. Wykorzystane zostaną także siły Wschodniego Okręgu Wojskowego - poinformował we wtorek wiceminister obrony Rosji Aleksandr Fomin.

Rosyjski system przeciwlotniczy Pancyr-S1CC BY-SA 4.0 | mil.ru

Jak oznajmił, w trakcie manewrów Związkowa Stanowczość-2022 Rosja i Białoruś przećwiczą "odparcie agresji zewnętrznej".

- Siły zbrojne Rosji i Białorusi biorą pod uwagę sytuację, w której dla zagwarantowania bezpieczeństwa potrzebne będzie użycie całego potencjału wojskowego obu krajów – powiedział Fomin. Jak dodał, może dojść do sytuacji, że Regionalne Zgrupowanie Wojsk (Państwa Związkowego) okaże się niewystarczające. Dlatego w manewrach na terytorium Białorusi wykorzystane zostaną struktury kierowania i oddziały Wschodniego Okręgu Wojskowego Rosji.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Pozostałe wiadomości