TVN24 | Świat

Białoruś i Rosja mówią o planach zamachu na Łukaszenkę. Oskarżenia wobec USA i Polski

TVN24 | Świat

Autor:
akw
Źródło:
PAP

Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji oznajmiła w sobotę wieczorem, że zatrzymała w Moskwie dwóch białoruskich opozycjonistów, którzy mieli planować zamach na prezydenta Alaksandra Łukaszenkę. Według źródeł rosyjskich, jeden z zatrzymanych miał "konsultować się ze Stanami Zjednoczonymi i Polską". Przedstawiciele tych krajów jak dotąd nie skomentowali doniesień.

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała o wspólnej z Komitetem Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) Białorusi operacji specjalnej. Służby twierdzą, że w jej wyniku ustaliły, iż białoruscy opozycjoniści - prawnik Juraś Ziankowicz i politolog Alaksandr Fiaduta - "planowali przewrót wojskowy według scenariusza kolorowych rewolucji z zaangażowaniem miejscowych (białoruskich - red.) i ukraińskich nacjonalistów".

Według komunikatu FSB, cytowanego przez agencję TASS, zatrzymani mieli również planować "fizyczną eliminację Alaksandra Łukaszenki", prezydenta Białorusi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

FSB: zamach miał się odbyć 9 maja

Jak twierdzą rosyjskie służby, Ziankowicz, amerykański prawnik białoruskiego pochodzenia (ma podwójne obywatelstwo), przybył do Moskwy "po konsultacjach w USA i w Polsce w celu spotkania z przedstawicielami sił zbrojnych Białorusi, by przekonać ich do udziału w przewrocie". "Spiskowcy zostali zatrzymani przez rosyjskie służby bezpieczeństwa i przekazani partnerom białoruskim" - głosi komunikat.

FSB twierdzi, że zamach miał być przeprowadzony 9 maja, gdy obchodzony jest Dzień Zwycięstwa Związku Sowieckiego w II wojnie światowej. Białoruskie media informowały, że obaj mężczyźni prawdopodobnie zostali zatrzymani w Moskwie. Obecnie znajdują się w areszcie w Mińsku.

Łukaszenka: wykryliśmy, że mieli zorganizować zamach na mnie

W tym samym czasie o rzekomym spisku mówił także Alaksandr Łukaszenka. - Amerykańskie służby, najwyraźniej CIA, FBI, nie wiem, kto z Amerykanów nad tym pracował. Wykryliśmy, że (zatrzymani) chcieli pojawić się w Mińsku i zorganizować zamach na prezydenta i (jego) dzieci - oświadczył.

Według niego w organizację zamachu miał być zaangażowany także lider Białoruskiego Frontu Ludowego Ryhor Kastusiou.

"Udokumentowano i udaremniono działalność zorganizowanej grupy"

Białoruska telewizja ONT wyemitowała materiał, w którym o operacji specjalnej mówił szef KGB Iwan Cierciel. - Udokumentowano na wszystkich etapach i udaremniono działalność zorganizowanej grupy o charakterze terrorystycznym – oświadczył. Jej celem, jak powiedział, miał być "zbrojny bunt" i "fizyczna eliminacja prezydenta i członków jego rodziny". Według telewizji plan "spiskowców" miał kryptonim "Tiszina" (Cisza).

Cierciel powiedział, że finalny etap operacji, czyli zatrzymanie, zaplanowano wspólnie z Rosjanami, gdy służby otrzymały informację, iż "Ziankowicz zamierzał przyjechać do Moskwy z USA przez terytorium Polski, by spotkać się z osobami, z którymi współdziałał".

Autorzy reportażu w telewizji ONT podali inną datę planowanego zamachu niż rosyjska FSB – czerwiec lub lipiec br.

Autor:akw

Źródło: PAP