Maryja Kalesnikawa po operacji widziała się przez 10 minut z ojcem. "Pozwolono mu zobaczyć córkę i przekonać się, że żyje"

Źródło:
PAP

Ojcu białoruskiej opozycjonistki Maryi Kalesnikawej pozwolono na krótkie spotkanie z córką, która przeszła operację. "Pozwolono mu zobaczyć córkę i przekonać się, że żyje. Masza schudła, jest osłabiona" - przekazali współpracownicy więźniarki politycznej. Wizyta, trwająca 10 minut, odbyła się w obecności lekarza i personelu więzienia.

Białoruska więźniarka polityczna Maryja Kalesnikawa w ubiegłym tygodniu trafiła do szpitala w Homlu. Tam przeszła operację wrzodów żołądka, a następnie została przewieziona do szpitala w kolonii karnej, w którym nadal się znajduje. Jej ojciec Alaksandr Kalesnikaw uzyskał pozwolenie na 10-minutowe spotkanie z nią.

"Pozwolono mu zobaczyć córkę i przekonać się, że żyje. Masza schudła, jest osłabiona" – powiadomili w poniedziałek współpracownicy Kalesnikawej na Telegramie, na profilu należącym do opozycjonisty Wiktora Babaryki.

Krótkie spotkanie odbyło się w obecności lekarza i personelu więzienia.

Przez 10 dni ma być pod opieką lekarzy

W ubiegły poniedziałek Kalesnikawa została w stanie ciężkim zabrana z kolonii przez pogotowie ratunkowe. W szpitalu pogotowia ratunkowego w Homlu przeszła operację chirurgiczną. Jak poinformowali jej współpracownicy, przyczyną pilnej hospitalizacji była perforacja wrzodu żołądka.

Jak podano, Kalesnikawa w weekend została przewieziona do kolonii karnej. Przez 10 dni ma być pod opieką lekarzy.

Żadnych oficjalnych informacji na ten temat przewiezienia do szpitala w Homlu władze nie przekazywały. Ani ojciec, ani adwokat nie mieli wcześniej możliwości kontaktu z Kalesnikawą. Nie przekazywano im również informacji o przyczynie hospitalizacji.

Maryja Kalesnikawa - kim jest?

40-letnia Kalesnikawa była pracowniczką sztabu Babaryki, którego nie dopuszczono do startu w wyborach prezydenckich na Białorusi w 2020 roku, a później skazano na 14 lat więzienia za rzekome malwersacje finansowe. Po aresztowaniu Babaryki w czerwcu 2020 r. Kalesnikawa dołączyła do ekipy kandydatki na prezydenta Swiatłany Cichanowskiej, która po wyborach została zmuszona do emigracji.

Kalesnikawa została zatrzymana 7 września 2020 r. Podczas próby wywiezienia jej za granicę przez funkcjonariuszy struktur siłowych miała zniszczyć swój paszport.

Od chwili zatrzymania nie wyszła na wolność. W ubiegłym roku została skazana na 11 lat więzienia za "wezwania do działań na szkodę bezpieczeństwa narodowego, zmowę w celu przejęcia władzy w kraju, utworzenie organizacji ekstremistycznej". Jest więźniarką polityczną.

Autorka/Autor:akr / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images