Maryja Kalesnikawa i Maksim Znak skazani

Źródło:
PAP

Maryja Kalesnikawa i Maksim Znak zostali skazani na 11 i 10 lat kolonii karnej. Białoruscy opozycjoniści od września 2020 roku są przetrzymywani w areszcie. Ich proces toczył się od 4 sierpnia za zamkniętymi drzwiami.

Kalesnikawa i Znak zostali oskarżeni o wezwania do działań na szkodę bezpieczeństwa narodowego, zmowę w celu przejęcia władzy w kraju, utworzenie organizacji ekstremistycznej. Groziła im kara pozbawienia wolności do 12 lat. Ich proces trwał od 4 sierpnia.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

39-letnia Kalesnikawa i 40-letni Znak byli pracownikami sztabu byłego bankiera Wiktara Babaryki, którego nie dopuszczono do startu w wyborach prezydenckich na Białorusi w 2020 roku, a w bieżącym roku skazano na 14 lat kolonii karnej za rzekome malwersacje finansowe.

Po aresztowaniu Babaryki oboje dołączyli do ekipy kandydatki na prezydenta Swiatłany Cichanouskiej, a po jej przymusowej emigracji weszli w skład prezydium opozycyjnej Rady Koordynacyjnej. Rada, którą tworzyło otoczenie Cichanouskiej, stawiała sobie za cel dialog z władzami w sprawie zażegnania kryzysu powyborczego i przeprowadzenia nowych wyborów.

Kalesnikawa została zatrzymana 7 września 2020 roku i – jak twierdzą świadkowie – próbowano ją zmusić do wyjazdu na Ukrainę, co udaremniła, niszcząc swój paszport. Znak został zatrzymany 9 września. Oboje zostali uznani za więźniów politycznych.

Maksim ZnakDaria Buriakina, TUT.by

Ogółem na Białorusi jest obecnie już 657 więźniów sumienia - informują obrońcy praw człowieka.

Autorka/Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: