Głowa Lenina z galarety na wystawie. "Taki subtelny sarkazm"

Nietypowa instalacja została wystawiona w Witebsku w północno-wschodniej części Białorusi
Nietypowa instalacja została wystawiona w Witebsku w północno-wschodniej części Białorusi
Google Earth
Google EarthNietypowa instalacja została wystawiona w Witebsku w północno-wschodniej części Białorusi

Witebska artystka stworzyła instalację, której głównym elementem jest głowa Włodzimierza Lenina z galarety wieprzowej. Kompozycja zatytułowana "12 noży w plecy rewolucji" miała być ironicznym komentarzem do rocznicy rewolucji październikowej, okazała się jednak zbyt awangardowa. W piątek instalacja została zdemontowana.

Według niezależnego Radia Swaboda wystawa w witebskiej galerii sztuki współczesnej została zdemontowana po dwóch dniach, by "nie urazić uczuć" osób, dla których Włodzimierz Lenin wciąż jest ważny. Tak mieli tłumaczyć swoją decyzję kuratorzy.

"Posmak jest ohydny"

Według zdjęć zaprezentowanych przez białoruskie media oprócz podpartej ogórkiem kiszonym głowy Lenina, w którą wbity był nóż, instalacja składała się z kawałków czerwonej tkaniny, przedstawiającej "podarte czerwone flagi i strumienie krwi: to wszystko, co miało miejsce po 1917 roku".

Sama galareta oprócz "tradycyjnych" składników zawierała również specjalne chemiczne dodatki, dzięki którym lepiej trzymała formę.

- Da się to zjeść, ale jest niesmaczne. Dlatego posmak - włączamy skojarzenia - jest ohydny - mówiła autorka kompozycji "12 noży w plecy rewolucji" Nastasija Hanczarawa gazecie "SB. Biełaruś Siegodnia", która odnotowała to wydarzenie artystyczne.

Witebska galeria sztuki zrezygnowała z instalacji przedstawiającej głowę Lenina z galarety wieprzowej | svaboda.org, naviny.by, nn.by

Autorka wyjaśniła Swabodzie, że nie miała intencji politycznych, a Lenina traktuje jako "mem" rewolucji. - To taki subtelny sarkazm, żart na temat tego, co już dawno o Leninie wiadomo. Wiele osób go potępia, wiele osób nie uważa, że jego wkład w światową historię był szczególnie pozytywny - powiedziała artystka.

Autor: tas//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: svaboda.org, naviny.by, nn.by

Pozostałe wiadomości