Centrum Wiasna: areszt dla sześciu osób po ataku na rosyjski samolot na białoruskim lotnisku

Źródło:
PAP

Zdelegalizowane przez reżim Alaksandra Łukaszenki centrum praw człowieka Wiasna poinformowało, że w Dzierżyńsku na Białorusi po wybuchach na lotnisku w Maczuliszczach zatrzymano co najmniej sześć osób.

Centrum praw człowieka Wiasna napisała w komunikatorze Telegram, że co najmniej sześć osób zostało zatrzymanych w Dzierżyńsku w obwodzie mińskim. Wobec wszystkich zatrzymanych zarządzono dwie doby aresztu za "niesubordynację". Obecnie są oni na wolności.

Wiasna podała, że po zatrzymaniu osoby te były bite, jednak nie przez miejscowych funkcjonariuszy.

Niezależny portal Zerkalo.io napisał, że wcześniej pojawiły się informacje o zatrzymaniach w Maczuliszczach i w mieście Fanipal, oddalonym 30 km od lotniska wojskowego, na którym miało dojść do dwóch wybuchów.

Atak na rosyjski samolot A50

W niedzielę białoruskie media niezależne poinformowały o ataku na rosyjski samolot A50 na lotnisku w Maczuliszczach. Według opozycyjnego stowarzyszenia byłych białoruskich wojskowych i funkcjonariuszy BYPOL, na które powołują się media niezależne, samolot został poważnie uszkodzony i nie może być używany. Odpowiedzialność za akt dywersji wziął na siebie BYPOL.

W poniedziałek Alaksandr Łukaszenka zwołał naradę szefów najważniejszych struktur siłowych, w tym ministerstwa obrony, KGB, straży granicznej i MSW. Zażądał od nich "najsurowszej dyscypliny" w zakresie wykrywania zagrożeń na granicach kraju i reagowania na te zagrożenia.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP