Świat

Bezkarni handlarze niewolników

Świat

Aktualizacja:
TVN24Policja nie robi nic by zatrzymać handel ludźmi - alarmuje "Polska"

Co roku przez nasz kraj przewija się 15 tysięcy niewolników - alarmuje "Polska". Tymczasem według dziennika polska policja lekceważy handel żywym towarem.

Jak pisze dziennik, przestępcy wiedzą, że polska policja jest w konfrontacji z nimi bezradna. Według gazety, każdego roku przez nasz kraj przerzucają 15 tysięcy osób. Gazeta powołuje się na najnowszy rządowy raport o handlu ludźmi i alarmuje: zjawisko jest nie do opanowania.

Według dziennika policja nie ściga handlarzy, bo nie czuje presji. – Dla rządzących ten proceder stanowi mało istotny margines – mówi gazecie szefowa Fundacji „La Strada” Stana Buchowska. – Utwierdzają ich w tym przekonaniu oficjalne statystyki - dodaje.

Według najnowszych danych MSWiA, do których dotarła „Polska”, w ostatnich dziesięciu latach stwierdzono ledwie ponad 1,8 tys. przypadków handlu ludźmi. Ale te dane według dziennika dalece odbiegają od prawdy.

Jak pisze gazeta, według Organizacji Narodów Zjednoczonych szacunkowa liczba ofiar handlu wynosi w naszym kraju ponad 15 tys. rocznie! Skąd ta rozbieżność? Smutna rzeczywistość jest taka: ofiary nie wiedzą, gdzie szukać pomocy, a nawet jeśli już trafią na policję czy do prokuratury, to i tak nie mają co liczyć na wsparcie.

Skrzywdzone pozostawione samym sobie

Sprawy toczą się bardzo powoli, aż w końcu są umarzane. Co więcej, prawa ofiar bagatelizuje się niemal na każdym kroku. Pokrzywdzone kobiety nie są przesłuchiwane w obecności psychologa, nie powołuje się biegłych. – Tymczasem handlarze są świetnie zorganizowani, mają broń, pieniądze i prawników – tłumaczy Buchowska. – A ofiary zostają same, bez ochrony. Nic dziwnego, że wycofują się z zeznań.

Od 2002 do 2006 r. przydzielono ochronę tylko 16 ofiarom handlu żywym towarem; w ciągu ostatnich

dwóch lat taki przypadek nie zdarzył się ani razu. Efekt jest taki, że od 1995 r. udało się skazać ledwie 200 handlarzy.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka apeluje do polskiego rządu o ratyfikację Konwencji Rady Europy w sprawie działań przeciw handlowi ludźmi. W tym dokumencie znajdują się szczegółowe przepisy, jak walczyć z gangami.

Źródło: "Polska", APTN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24