Ukraińska marynarka wojenna: zniszczono duży okręt desantowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
W Berdiańsku zniszczono duży okręt desantowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej
W Berdiańsku zniszczono duży okręt desantowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiejyoutube / Кирилловка.Укр
wideo 2/24
W Berdiańsku zniszczono duży okręt desantowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiejyoutube / Кирилловка.Укр

Duży okręt desantowy Orsk rosyjskiej Floty Czarnomorskiej został zniszczony w okupowanym przez najeźdźców porcie w mieście Berdiańsk nad Morzem Azowskim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformowała ukraińska marynarka wojenna. "Nasi wojskowi uderzyli w ważny rosyjski cel" - przekazała wiceminister obrony Ukrainy Anna Malar.

O zniszczeniu rosyjskiego okrętu poinformowała ukraińska marynarka wojenna we wpisie na Facebooku. "Dzień dobry z Ukrainy! W zdobytym przez Rosję porcie w Berdiańsku zniszczony został duży okręt desantowy Orsk Floty Czarnomorskiej. Chwała Ukrainie!" - napisano.

Berdiańsk jest ponad 100-tysięcznym miastem portowym położonym nad Morzem Azowskim na południu Ukrainy. Jego mieszkańcy - jak podała agencja Ukrinform - zgłaszali nad ranem dwie silne eksplozje słyszane na obszarze całego miasta.

Wiceminister obrony: nasi wojskowi uderzyli w ważny rosyjski cel

Wiceminister obrony Ukrainy Anna Malar przekazała, że Orsk był zdolny do przewożenia około 400 żołnierzy, 45 transporterów opancerzonych i 20 czołgów. "Nasi wojskowi uderzyli w ważny rosyjski cel" - dodała, cytowana przez agencję informacyjną UNIAN.

W Berdiańsku zniszczono duży okręt desantowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiejyoutube / Кирилловка.Укр

Jak poinformowało na Facebooku Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego Ukrainy, Orsk mógł uczestniczyć w rosyjskiej okupacji Krymu. "W styczniu 2020 roku kapitan okrętu Siergiej Skworcow został nagrodzony medalem 'Za odzyskanie Krymu'" - podała ukraińska rządowa agenda.

Ukraińska marynarka wojenna poinformowała o zniszczeniu rosyjskiego okrętu desantowego "Orsk"navy.mil.gov.ua

Orsk wpłynął do Berdiańska w poniedziałek, by dostarczyć Rosjanom sprzęt wojskowy. Okręt jest w stanie przenieść do 1 500 ton ładunku.

W poniedziałek szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Satruch przekazał, że z portu w Berdiańsku zniknęło pięć statków ze zbożem. Według świadków uprowadzili je Rosjanie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO:

Autorka/Autor:pp/kg, mtom

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: youtube / Кирилловка.Укр

Tagi:
Raporty: