Benedykt XVI nie żyje. "Standardy, które ustanowił, prowadzą Kościół do oczyszczenia"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Zmarł Benedykt XVI
Zmarł Benedykt XVITVN24
wideo 2/15
Zmarł Benedykt XVITVN24

Benedykt XVI nie żyje. Tak tvn24.pl relacjonowaliśmy najważniejsze informacje i komentarze po śmierci Benedykta XVI.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 17:35

  KOŃCZYMY RELACJĘ. DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ.

  KOLEJNE INFORMACJE NIEZMIENNIE NA PORTALU TVN24.PL

 • 17:05

  W bazylice Świętego Piotra po południu pod przewodnictwem papieża Franciszka rozpoczęły się nieszpory za kończący się rok. Tradycyjne nabożeństwo w ostatnim dniu roku odbywa się w szczególnych okolicznościach.

  W bazylice watykańskiej zgromadziło się kilka tysięcy wiernych i liczni przedstawiciele Kolegium Kardynalskiego oraz Kurii Rzymskiej. Jak co roku na nieszpory w ostatnim dniu roku przybyli reprezentanci władz Rzymu z burmistrzem Roberto Gualtierim, którzy już przygotowują miasto do uroczystości pogrzebowych Benedykta XVI, zapowiedzianych na 5 stycznia.

  Franciszek po raz pierwszy pokazał się publicznie odkąd przed południem Watykan poinformował o śmierci 95-letniego emerytowanego papieża, którego stan zdrowia pogorszył się w ostatnich dniach.

 • 17:04

  Polscy biskupi wspominają Benedykta XVI. Nycz. Polak. Gądecki

 • 17:02

  Benedykt XVI zostanie pochowany w Grotach Watykańskich - poinformował Watykan w wydanym komunikacie.

 • 16:54

  Papież Benedykt XVI nie żyje. Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki: myślę, że zostanie szybko ogłoszony doktorem Kościoła i świętym

 • 16:46

  Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier uda się 5 stycznia do Rzymu na mszę pogrzebową byłego papieża Benedykta XVI. Ogłosił to w sobotę podczas lotu do Brazylii.

  "Jedność chrześcijaństwa i dialog religii, współistnienie religii i społeczeństwa były szczególnie bliskie jego sercu. Dążył do dialogu z Żydami i muzułmanami, a także wszystkimi wyznaniami chrześcijańskimi na całym świecie" - napisał po śmierci Benedykta XVI prezydent Niemiec.

  Już dzieło profesora Josepha Ratzingera łączyło wysoki poziom wykształcenia teologicznego i filozoficznego ze zrozumiałym językiem. - Dlatego wielu ludzi, nie tylko katolików, znalazło w jego pismach i przemowach jasną orientację. Zmierzył się z poszukiwaniami i pytaniami ludzi - stwierdził Steinmeier, cytowany przez agencję dpa.

 • 16:26

  Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, oddając hołd zmarłemu emerytowanemu papieżowi Benedyktowi XVI, podkreślił jego zaangażowanie na rzecz niestosowania przemocy oraz pokoju.

  W wydanym oświadczeniu Guterres napisał, że składa kondolencje katolikom i innym ludziom na świecie, zainspirowanym przez życie Benedykta XVI w modlitwie i przez "wytrwałe poświęcenie na rzecz niestosowania przemocy oraz dla pokoju".

 • 16:17

  Nie żyje papież Benedykt XVI. Reakcje polskich władz, komentarze prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i szefa MSZ

 • 15:54

  W kaplicy Pałacu Prezydenckiego złożono wieniec i zapalono znicz przy tablicy upamiętniającej wizytę Papieża Benedykta XVI w Polsce i modlitwę w tym miejscu - poinformowała Kancelaria Prezydenta na Twitterze.

 • 15:48

  Cezary Kościelniak, filozof i publicysta zajmujący się problematyką religii w życiu publicznym, stwierdził na antenie TVN24, że Benedykt XVI podjął się "wyczyszczenia Kościoła po skandalach pedofilskich". - Papież zdetabuizował, odkrył światu, otworzył ten problem, nie bał się z nim zmierzyć - dodał.

  Kościelniak: standardy, które ustanowił Benedykt XVI, prowadzą Kościół do oczyszczenia

 • 15:00

  Dom urodzenia Benedykta XVI w Marktl am Inn w Górnej Bawarii otworzył swoje podwoje poza normalnymi godzinami otwarcia. W pokoju, w którym 16 kwietnia 1927 roku przyszedł na świat Joseph Ratzinger, płonęły świece, a na czarnym płótnie stała biała róża - podaje agencja dpa.

 • 14:55

  W Josephie Ratzingerze połączył się intelektualizm i głęboka, szczera pobożność. Jednocześnie zawsze pozostawał skromny i zawsze na pierwszym planie stawiał urząd, a nie osobę - oświadczył Kardynał Reinhard Marx.

  - Benedykt XVI był wielkim papieżem, który zawsze sprawował swój urząd pasterski ze szczerością i silną wiarą - powiedział arcybiskup Monachium i Fryzyngi, cytowany przez agencję dpa. - Jako teolog kształtował i nadal kształtuje Kościół długo i trwale - dodał.

  - Jesteśmy mu głęboko wdzięczni za dziesięciolecia zaangażowania, wspaniałą teologię i imponujące świadectwo życia i wiary. Jego dziedzictwo będzie nadal wywierać wpływ - zakomunikował.

 • 14:47

  Relacja reporterki TVN24 Alicji Rucińskiej z Berlina

 • 14:38

  Kard. Nycz: Benedykt XVI był papieżem kontynuującym w sposób kreatywny i twórczy pontyfikat Jana Pawła II, w którego blasku wzrastał. Mieli jedno myślenie, jedno serce.

 • 14:37

  Kard. Nycz: Uważam, że ten pontyfikat nie powinien tak łatwo przeminąć i niewątpliwie będą ludzie do niego wracać. Także wtedy, kiedy będą patrzeć na papieża Benedykta XVI z oddali. Przyjdzie czas na analizę jego encyklik, jego wypowiedzi. (...) Ale także na analizę jego dorobku naukowego, czy popularnonaukowego.

 • 14:33

  Kard. Nycz: Nie obawiał się tego, że będzie zaliczony do grona tak zwanych konserwatysów. Szedł po prostu drogą prawdy.

 • 14:28

  Kard. Nycz: Był niewiątpliwie największym teologiem, jednym z największych teologów XX i XXI wieku.

 • 14:25

  Kard. Nycz: Odszedł ktoś, kto w swoim życiu całym, nie tylko jako papież, był fundamentem dla Kościoła XX i XXI wieku.

 • 14:24

  Na konferencji prasowej głos po śmierci Benedykta XVI zabiera arcybiskup metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

 • 14:01

  Prezydent Andrzej Duda zamierza wziąć udział w pogrzebie emerytowanego papieża Benedykta XVI, którego uważa za wybitny autorytet moralny oraz jednego z najwybitniejszych ludzi Kościoła naszych czasów - przekazał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

  - Prezydent Andrzej Duda zamierza wziąć udział w pogrzebie papieża Benedykta XVI, którego uważa za wybitny autorytet moralny oraz jednego z najwybitniejszych ludzi Kościoła naszych czasów. Całe pokolenie Polaków, do którego należy prezydent Duda, pamięta Benedykta XVI również jako przyjaciela Polski i przede wszystkim jako bliskiego współpracownika świętego Jana Pawła II - powiedział Kumoch.

 • 13:41

  Opłakujemy naszego bawarskiego papieża. Śmierć Benedykta XVI głęboko mnie porusza, podobnie jak wielu ludzi w Bawarii i na całym świecie - podkreślił premier Bawarii Markus Soeder. Podkreślił, że Benedykt XVI "zawsze nosił w sercu swoją ojczyznę".

 • 13:39

  Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola przypomniała na Twitterze słowa Benedykta XVI wygłoszone w 2011 r. z okazji 26. Światowego Dnia Młodzieży: "Nie bój się ani świata, ani przyszłości, ani swojej słabości".

  "Jestem zasmucona wiadomością o śmierci Jego Świątobliwości Papieża Emeryta Benedykta XVI. Europa go opłakuje. Niech spoczywa w pokoju" - napisała przewodnicząca PE.

 • 13:37

  Rzadko papież był tak źle rozumiany i błędnie interpretowany przez media jak Benedykt, którego często opisywano jako bezwzględnego i niewrażliwego - podkreślił katolicki biskup Sztokholmu kardynał Anders Arborelius.

 • 13:29

  W niedzielę rano na Jasnej Górze zostanie odprawiona msza św. za zmarłego emerytowanego papieża Benedykta XVI. Będzie ona sprawowana rano przed Cudownym Obrazem Matki Bożej – poinformowali przedstawiciele sanktuarium.

 • 13:18

  Prezydent Włoch Sergio Mattarella oddając hołd zmarłemu Benedyktowi XVI podkreślił, że jego śmierć jest "żałobą dla Italii".

  Premier Giorgia Meloni nazwała emerytowanego papieża "gigantem wiary i rozumu".

 • 13:15

  Abp Polak o prywatnej audiencji u Benedykta XVI: To było bardzo życzliwe i ciepłe spotkanie. Rozmawialiśmy o gnieźnieńskich korzeniach, z których wyrastamy. Papież nie tylko bardzo interesował się tą historią, ale i ją znał.

 • 13:13

  Abp Polak: Obiecujemy tu w Gnieźnie modlitwę w intencji papieża Benedykta XVI. Chcemy się modlić jutro w południe w katedrze gnieźnieńskiej w czasie uroczystej liturgii sprawowanej na początku roku, a także w dniu pogrzebu. Zapraszam do tego, byśmy w tej modlitwie złączyli nasze serca i wdzięczność za jego posługę i ludzką odpowiedzialność, którą kierował się w całym życiu.

 • 13:11

  Abp Polak: Polska dziękuje przede wszystkim za to, że Benedykt XVI podczas całego pontyfikatu z wielką miłością zwracał się do Polaków. Wiemy, z jakim wysiłkiem, ale i pieczołowitością przygotowywał choćby te krótkie wypowiedzi do Polaków w naszym języku. To był dowód wielkiej miłości do nas. Pamiętamy jego pielgrzymkę do Polski, modlitwę w Warszawie, Krakowie, potem w Wadowicach i na Jasnej Górze oraz wizytę w Auschwitz.

 • 13:10

  Abp Polak o Benedykcie XVI: był to człowiek z jednej strony głębokiej teologicznej myśli, a jednocześnie człowiek pełen pokory

 • 13:10

  Abp Polak: Był to człowiek z jednej strony głębokiej teologicznej myśli, a jednocześnie człowiek pełen pokory.

 • 13:09

  Na konferencji prasowej głos po śmierci Benedykta XVI zabiera prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.

 • 13:04

  Przewodniczący KEP arcybiskup Stanisław Gądecki wspomina Benedykta XVI

 • 13:01

  Gądecki o Benedykcie XVI: Współpracownik prawdy – jak sam siebie definiował. Był rzeczywiście człowiekiem od samego początku bardzo mocno zanurzonym w teologii. Właściwie jego obecność jawiła się najsilniej w tym momencie, gdy rozpoczął się Sobór watykański II i kiedy on właściwie współpracując z kardynałem Kolonii, z całą grupą biskupów niemieckich i innych, którzy dołączyli do tych zebrań, był autorem wielu tekstów Soboru Watykańskiego II. To właściwie jego myśl przebiła się najbardziej podczas tych soborowych obrad i to, co my mamy w ręku w postaci tekstu soborowego, to jest właściwie w dużej mierze jego dzieło.

 • 13:01

  Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podkreślił na konferencji prasowej, że w imieniu całego Kościoła katolickiego w Polsce chce podziękować za życie Benedykta XVI i dzieło, które pozostawił i które stanowi bogactwo Kościoła.

  Hierarcha powiedział, że cały episkopat zbierze się 7 stycznia w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie o godz. 12 na mszy św. dziękczynnej za życie i dzieło zmarłego papieża.

  Przewodniczący KEP poinformował także, że uda się do Rzymu na pogrzeb Benedykta XVI.

 • 13:00

  Do celebracji mszy św. sprawowanych w intencji zmarłego emerytowanego biskupa Rzymu Benedykta XVI należy skorzystać z formularza mszalnego za zmarłego papieża - wskazała w komunikacie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski.

 • 12:49

  Ks. Jacek Prusak o Benedykcie XVI

 • 12:48

  Dla przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec Georga Baetzinga zmarły papież Benedykt XVI był "imponującym teologiem i doświadczonym pasterzem". - Katolicy opłakują stratę osoby, która dawała Kościołowi nadzieję i kierunek nawet w trudnych czasach - powiedział agencji dpa.

 • 12:48

  Kanclerz Niemiec Olaf Scholz: Jako "niemiecki" papież Benedykt XVI był dla wielu wyjątkowym przywódcą Kościoła, nie tylko w tym kraju. Świat traci formacyjną postać Kościoła katolickiego, niepokorną osobowość i mądrego teologa. Moje myśli są z papieżem Franciszkiem.

 • 12:45

  Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak: Jestem zasmucony po tym, jak dowiedziałem się o śmierci emerytowanego papieża Benedykta XVI. Był on wielkim teologiem, którego wizyta w Wielkiej Brytanii w 2010 roku była historycznym momentem dla katolików i niekatolików w naszym kraju.

  Jak podała agencja AFP, Kościół anglikański oświadczył, że modli się w intencji zmarłego emerytowanego papieża.

 • 12:43

  Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński wspomniał wizytę papieża Benedykta XVI w Miejscu Pamięci Auschwitz w 2006 roku.

  "Było widać, że to nie była dla papieża Benedykta łatwa wizyta. Był niewątpliwie spięty i bardzo skoncentrowany. Szedł drogą, która przeszedł w 1979 r. jego poprzednik Jan Paweł II. W przemówieniu także odwoływał do słów papieża Polaka" – powiedział Polskiej Agencji Prasowej.

  Dyrektor zwrócił też uwagę na słowa papieża wypowiedziane w byłym obozie Birkenau. "Od siebie dodał przede wszystkim dramatyczne pytanie bez odpowiedzi: Jak Bóg mógł do tego dopuścić?" – podkreślił Cywiński.

 • 12:40

  Podczas swojego pontyfikatu Benedykt XVI odwiedził Polskę. W czasie pielgrzymki w dniach 25-28 maja 2006 roku odwiedził Warszawę i miejsca związane z papieżem Janem Pawłem II: Częstochowę, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Kraków i Oświęcim.

 • 12:38

  Piotr Kraśko o spotkaniu z Benedyktem XVI

 • 12:37

  Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen: Odejście papieża Benedykta przepełnia mnie smutkiem. Moje współczucie kieruję do wszystkich katolików. Swoją rezygnacją dał wyraźny sygnał. Widział siebie przede wszystkim jako sługę Boga i Jego Kościoła.

 • 12:36

  Dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej poinformował podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami, że w środę po południu Benedykt XVI otrzymał sakrament namaszczenia chorych na zakończenie mszy odprawionej w jego domu, dawnym budynku klasztornym Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich.

 • 12:29

  Benedykt XVI nie żyje. Watykan podał datę pogrzebu emerytowanego papieża

 • 12:26

  Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki przesłał kondolencje do papieża Franciszka po śmierci Benedyka XVI. Podkreślił, że spuścizna teologiczna oraz pontyfikat tego wielkiego papieża są inspiracją dla nowych pokoleń uczniów Chrystusa.

 • 12:23

  Dyrektor biura prasowego Watykanu Mattteo Bruni przekazał, że zgodnie z życzeniem emerytowanego papieża uroczystości pogrzebowe odbędą się "pod znakiem prostoty".

 • 12:18

  Msza na placu Świętego Piotra rozpocznie się o godzinie 9.30.

 • 12:14

  Rzecznik Watykanu: W czwartek 5 stycznia msza pogrzebowa Benedykta XVI pod przewodnictwem papieża Franciszka na placu Św. Piotra.

 • 12:11

  Benedykt XVI był człowiekiem wielkiej prostoty i pokory. Z jednej strony kontynuował nauczanie papieża Jana Pawła II, a z drugiej dał Kościołowi niezwykle rzetelną, solidną podbudowę teologiczną - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.

 • 12:07

  Prezydent Francji Emmanuel Macron: Moje myśli są z katolikami we Francji i na całym świecie, pogrążonymi w żałobie po odejściu Jego Świątobliwości Benedykta XVI, który duszą i inteligencją pracował na rzecz bardziej braterskiego świata.

 • 12:05

  Wyrażamy wdzięczność Bogu za dar tego wielkiego człowieka Kościoła, za jego pasterską i pokorną służbę, za bogactwo nauczania oraz świadectwo świętości, jakie nam zostawił – napisał kardynał Stanisław Dziwisz w oświadczeniu wydanym po śmierci Benedykta XVI.

  W południe w Krakowie odejście emerytowanego papieża upamiętnił dzwon Zygmunt.

 • 12:03

  Coraz więcej osób gromadzi się na placu Świętego Piotra na wieść o śmierci emerytowanego papieża Benedyka XVI. Wierni i turyści stoją w kolejce do kontroli, by móc wejść bazyliki watykańskiej. Inni modlą się na placu.

  W Rzymie w ostatnim dniu roku przebywają dziesiątki tysięcy turystów z całego świat

 • 12:01

  Świat utracił dziś jednego z najwybitniejszych teologów XX i XXI wieku, bliskiego współpracownika św. Jana Pawła II. Jego życie, dzieła i posługa duszpasterska to drogowskaz wśród wielu krętych i zwodniczych dróg współczesności - oświadczył prezydent Andrzej Duda.

 • 11:55

  Tomasz Terlikowski o Benedykcie XVI

 • 11:49

  Z wielkim smutkiem, ale z i z głęboką wiarą przyjąłem informację o przejściu do Domu Ojca papieża emeryta Benedykta XVI, jednego z najwybitniejszych Następców św. Piotra ostatnich stuleci - oświadczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

  Jak dodał, Benedykt XVI był wiernym i oddanym przyjacielem Polski i Polaków. "Choć nas zasmuca nieunikniona konieczność śmierci, znajdujemy pociechę w obietnicy przyszłej nieśmiertelności" - podkreślił przewodniczący Episkopatu.

  "Razem z całym Kościołem w Polsce dziękujemy za piękne życie i pontyfikat papieża Benedykta XVI, ufając, że przyniosą one błogosławione plony w przyszłości" - dodał.

 • 11:40

  Na Jasnej Górze na wiadomość o śmierci Benedykta XVI rozbrzmiały dzwony. Paulini i pielgrzymi modlą się w intencji zmarłego papieża, dziękując za jego posługę Kościołowi.

  Benedykt XVI złożył wizytę w częstochowskim sanktuarium w 2006 r., wcześniej pielgrzymował tu jako kardynał.

 • 11:39

  Gużyński: Mam wrażenie, że następnego papieża, jakiego potrzebujemy to takiego, który połączy w sobie zarówno pewną wizję i subtelność, otwartość intelektualną, wierność tradycji i doktrynie Kościoła, a jednocześnie ta otwartość musi mu posłużyć do tego, że trzeba bardzo wiele w strukturze sprawowania władzy w Kościele zmienić.

 • 11:36

  Ojciec Gużyński o Benedykcie XVI: nie był w stanie boksować się z brutalnymi gangsterami poukrywanymi w różnych szafach

 • 11:35

  Gużyński: Benedykt XVI przez swój pacyfizm i delikatność subtelnego intelektualisty nie był w stanie boksować się z brutalnymi gangsterami poukrywanymi w różnych szafach watykańskich.

 • 11:31

  Gużyński: Benedykt XVI jest olbrzymią postacią przez to, że jako człowiek pełen pokory, kiedy widział, że czemuś nie jest w stanie podołać, powiedział: przepraszam, odchodzę, to jest ponad moje siły. To jest cecha wielkich ludzi.

 • 11:29

  Ojciec Paweł Gużyński o Benedykcie XVI

 • 11:27

  Gużyński: Dla mnie to jest ktoś, kto wiele rzeczy rozpoczynał i w jakiś sposób nie kończył. To jest papież, który jeszcze jako kardynał rozpoczął walkę z pedofilią, ale już jako papież nie pododał temu wszystkiemu.

 • 11:25

  Na antenie TVN24 Benedykta XVI wspomina dominikanin ojciec Paweł Gużyński.

 • 11:22

  Szef MSZ Zbigniew Rau: Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci jego świątobliwości papieża Benedykta XVI. W trakcie pontyfikatu Jana Pawła II wielokrotnie odwiedzał Polskę, do której powrócił w trakcie swojej pielgrzymki w roku 2006. Podziwiał i szanował wiarę Polaków.

 • 11:20

  Benedykt XVI nie żyje. Zmarłego papieża emeryta wspomina Jacek Tacik

 • 11:17

  Pierwszą zagraniczną podróż papież Benedykt XVI odbył na XX Światowe Dni Młodzieży w Kolonii. Trwały one od 16 do 21 sierpnia 2005 r. i przebiegały pod hasłem "Przybyliśmy oddać Mu pokłon". Wzięło w nich udział 400 tys. młodych z 193 krajów.

 • 11:15

  Sytuacja w Watykanie, jaka nastąpiła po śmierci emerytowanego papieża Benedykta XVI w sobotę, jest tak samo niecodzienna, jaka była od chwili jego historycznego ustąpienia w 2013 roku. Za pontyfikatu Franciszka zmarł jego poprzednik i to obecny papież po raz pierwszy w dziejach będzie przewodniczyć jego uroczystościom pogrzebowym.

 • 11:14

  Wspomnienie o Benedykcie XVI zamieścił w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. "Do domu Ojca odszedł Papież Benedykt XVI. 265 z kolei następca Św. Piotra, wielki myśliciel katolicki, autor wybitnych dzieł teologiczno-filozoficznych, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i dziekan Kolegium Kardynalskiego. Jako arcybiskup i kardynał kilkukrotnie odwiedził Polskę, a jako Papież - odbył pielgrzymkę do naszego kraju w 2006 roku" - napisał.

  "Kościół Katolicki poniósł dziś wielką stratę, lecz intelektualna spuścizna Benedykta XVI pozostanie w nim żywa na zawsze. Niech spoczywa w pokoju" - dodał premier.

 • 11:08

  Watykan poinformował, że ciało Benedykta XVI będzie wystawione w bazylice Świętego Piotra począwszy od 2 stycznia.

 • 11:08

  Benedykt XVI zmarł w dawnym budynku klasztornym Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich, w którym mieszkał od swojej historycznej rezygnacji w 2013 roku.

 • 11:08

  W wieku 95 lat zmarł w sobotę rano emerytowany papież Benedykt XVI - ogłosił dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni. Jak dodał, śmierć nastąpiła o godzinie 9.34.

Autorka/Autor:pp//rzw

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: