W następstwie manipulacji stopą kredytu międzybankowego Libor, której dopuścił się bank Barclays, brytyjski minister finansów George Osborne zarządził dochodzenie parlamentarne w tej sprawie. Ma być też przeprowadzony parlamentarny przegląd sektora bankowego.
Honorowana przez najważniejsze londyńskie instytucje finansowe stopa Libor (London Interbank Offered Rate) oraz będąca jej odpowiednikiem w głównych bankach strefy euro stopa Euribor (Euro Interbank Offered Rate) to dwie najważniejsze stopy kredytu na globalnych rynkach finansowych, mające bezpośredni wpływ na wycenę transakcji i finansowe rozliczenia między bankami i innymi instytucjami.
Od ich wysokości uzależnione jest też oprocentowanie kredytów udzielanych przez banki klientom, w tym pożyczek hipotecznych.
450 mln dol. grzywny
W środę amerykański i brytyjski regulator rynków finansowych w wyniku wspólnego dochodzenia ukarali bank grzywną w wysokości 290 mln funtów (450 mln USD). Uznano, że Barclays jest winny usiłowań na rzecz utrzymywania Libor na sztucznie zaniżonym poziomie, by w ten sposób zwiększyć własną wiarygodność kredytową podczas kryzysu finansowego. Przy ustalaniu aktualnej wysokości Libor uwzględniane są informacje o stopach oprocentowania w bankach zrzeszonych w Brytyjskim Stowarzyszeniu Bankowości (BBA).
Parlamentarne dochodzenie
Zarządzone przez Osborne'a dochodzenie przeprowadzi wspólna komisja Izby Gmin i Izby Lordów, której szefem został konserwatywny poseł Andrew Tyrie. Jej raport ma być gotowy przed końcem br. Opozycyjna Partia Pracy chciała powołania publicznej komisji na wzór komisji Lorda Levesona zajmującej się aferą wokół stosowania podsłuchów przez brytyjskie media. - Politycy prowadzący dochodzenie w sprawie nadużyć bankierów nie będą mieli zaufania opinii publicznej - oświadczył lider laburzystów Ed Miliband.
Dymisja prezesa
W poniedziałek do dymisji podał się prezes Barclays Banku Marcus Agius, a bank zlecił przeprowadzenie niezależnego audytu w sprawie swoich biznesowych praktyk. Inny bank RBS (Royal Bank of Scotland) zwolnił 10 dealerów w związku z podejrzeniami, że byli zamieszani w manipulowanie stopą Libor. Niezależnie od dochodzenia na szczeblu wspólnej komisji, w związku z aferą Liboru zostanie przeprowadzony parlamentarny przegląd sektora bankowego. Zapowiedział go w Izbie Gmin premier David Cameron. Zalecenia będące wynikiem przeglądu zostaną uwzględnione w ustawie o usługach finansowych (Financial Services Bill), nad którym obecnie debatuje Izba Gmin. Ustalenia przeglądu mają być znane we wrześniu. Urząd do Spraw Poważnych Oszustw (Serious Fraud Office - SFO) we współpracy z nadzorującym rynek bankowy Zarządem Usług Finansowych (Financial Services Authority FSA) rozważają wszczęcie własnego postępowania, które mogłoby doprowadzić do postawienia pracownikom banków zarzutów karnych.
Autor: jak//gak / Źródło: PAP