Siły zbrojne Azerbejdżanu twierdzą, że zestrzelily należący do Armenii śmigłowiec.
Jak podaje portal trend.az, śmigłowiec wleciał nad terytorium Azerbejdżanu, a informację tę potwierdził służby prasowe ministerstwa obrony w Baku.W oficjalnym oświadczeniu ministerstwo podało, że helikopter ostrzelał azerbejdżańskie siły w pobliżu regionu Agdam w Górskim Karabachu, po czym został zestrzelony.
Armeńskie media utrzymują, że maszyna - śmigłowiec Mi-24 - należała do separatystów z Górskiego Karabachu, a nie do sił zbrojnych Armenii.
Na razie nie wiadomo, jaki jest los pilotów i załogi tego śmigłowca. Agencja Reutera pisze, powołując się na oficjeli z Górskiego Karabachu, że na pokładzie znajdowały się trzy osoby.
Nierozstrzygnięty konflikt
Agencje zwracają uwagę, że jest to najpoważniejszy incydent od zakończenia konfliktu w połowie lat 90.
Na przełomie lipca i sierpnia br. Armenia i Azerbejdżan informowały o licznych ofiarach starć na linii demarkacyjnej z Górskim Karabachem. Do incydentów w tym regionie dochodzi często, lecz starcia z lata były najkrwawsze od wielu lat; zginęło w nich 18 żołnierzy.
Ormiańsko-azerski konflikt zbrojny o Górski Karabach - zamieszkałe w większości przez Ormian tereny w Azerbejdżanie - wybuchł w 1988 roku, u schyłku ZSRR. Starcia przerodziły się w wojnę między już niepodległymi Armenią a Azerbejdżanem. Wojna przyniosła 30 tys. ofiar śmiertelnych i setki tysięcy uchodźców. W 1994 r. podpisano zawieszenie broni. Choć formalnie Karabach należy do Azerbejdżanu, to de facto jest niezależnym terytorium uzależnionym od Armenii.
Górski Karabach określany jest jako przykład zamrożonych konfliktów na terenie byłego ZSRR. Jest źródłem napięcia na Południowym Kaukazie, w strategicznej strefie pomiędzy Iranem, Rosją i Turcją, którego Rosja nie waha się wykorzystywać w swojej polityce wobec regionu.
Autor: mtom / Źródło: trend.az, tvn24.pl, Reuters, PAP
Źródło zdjęcia głównego: wiki ( CC BY-SA 2.0) | *Ijon