Radioaktywna kapsuła zginęła w czasie transportu. Służby ostrzegają: jest mała, ale bardzo niebezpieczna

Autor:
ads/kab
Źródło:
DFES, tvn24.pl
Newman i Perth w Australii
Newman i Perth w Australii
Google Earth
Google EarthNewman i Perth w Australii

Australijskie służby poszukują kapsuły zawierającej radioaktywną substancję, która zaginęła w czasie transportu. Chociaż ma jedynie kilka milimetrów, przedmiot może być bardzo niebezpieczny dla ludzi.

Kapsuła to srebrny walec mierzący 6 na 8 milimetrów. Zawiera w sobie radioaktywny izotop Cez-137, który jest wykorzystywany między innymi podczas prac w kopalniach. Została zagubiona w dniach 10-16 stycznia w czasie transportu z kopalni w mieście Newman na północnym zachodzie kraju do Perth na południowym zachodzie. To odcinek około 1400 kilometrów.

Radioaktywna kapsuła ma kształt walca, mierzy 6 na 8 mmDFES

Paczkę, która dotarła do Perth, odpakowano dopiero 25 stycznia. Okazało się, że w środku nie ma radioaktywnej kapsuły. Służby rozpoczęły poszukiwania i wydały ostrzeżenie dla mieszkańców.

"Jeśli zobaczysz coś, co może przypominać ten przedmiot: Trzymaj co najmniej pięć metrów dystansu. Nie dotykaj, nie podnoś, nie wkładaj do torebki, nie zabieraj do swojego samochodu. Natychmiast powiadom służby" - napisał w komunikacie Departament Straży Pożarnej i Służb Ratunkowych (DFES).

Służby alarmują, że nieostrożne postępowanie z kapsułą może skutkować poparzeniami, a w dłuższej perspektywie doprowadzić do znacznie poważniejszych chorób wywołanych przez promieniowanie.

Autor:ads/kab

Źródło: DFES, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: DFES

Pozostałe wiadomości