Świat

Australia odbuduje port wojenny w Timorze Wschodnim. Ofensywa wobec rosnących wpływów Chin

Świat


Premier Australii Scott Morrison podczas piątkowej wizyty w Timorze Wschodnim zapowiedział odbudowę w tym kraju portu wojennego. Państwo znajdujące się na wyspie Archipelagu Malajskiego to ważne ze strategicznego punktu widzenia miejsce. Porozumienie to równoważy wpływy Chin w regionie.

Australia zaproponowała Timorowi Wschodniemu pakiet tych samych rozwiązań, co wobec Papui Nowej Gwinei czy Wysp Salomona – poza wsparciem finansowym, kraj otrzyma dostęp do wysokiej jakości łącza internetowego.

- To nowy etap współpracy Australii i Timoru, oparty na wzajemnym szacunku, interesach i wartościach – powiedział premier Morrison.

Ofensywa wobec rosnących wpływów Chin

Timor Wschodni to jeden z najbiedniejszych krajów w regionie. Otrzyma miliardy dolarów dzięki współpracy gazowej i z udostępnionych złóż ropy.

Chiny, które poszerzają swoje wpływy w regionie, również negocjowały z Timorem Wschodnim – oferowały 11 miliardów dolarów na budowę stacji przetwórstwa gazu. Ruch Australii przyczyni się do zrównoważenia wpływów w regionie.

Australijski pakiet pomocowy ogłoszony w piątek objął przekazanie dwóch okrętów patrolowych, odbudowę portu wojennego z perspektywą jego rozbudowy.

Canberra obiecała również rozwój sieci teleinformatycznej – udostępnienie łącz wysokiej jakości internetu. Australia sfinansuje budowę połączenia światłowodowego między Timorem Wschodnim a miastem Darwin.

Autor: asty//plw / Źródło: Reuters