Burza uszkodziła jego łódź. 54-latek dryfował z psem po oceanie przez trzy miesiące

Źródło:
9News Australia, tvn24.pl
Polinezja Francuska
Polinezja FrancuskaGoogle Earth
wideo 2/3
Polinezja FrancuskaGoogle Earth

Przeszedłem bardzo trudną próbę - mówi Tim Shaddock, 54-letni marynarz z Sydney, który przez blisko trzy miesiące żywił się wyłącznie rybami i deszczówką, dryfując po Oceanie Spokojnym razem ze swoim psem. Historię Australijczyka opisał portal 9News Australia. Cytowany przez niego ekspert ocenił, że mężczyźnie i psu udało się przetrwać dzięki "połączeniu szczęścia i umiejętności".

Tim Shaddock razem ze swoją suczką Bellą wypłynął z La Paz w Meksyku w kierunku Polinezji Francuskiej w kwietniu. Po kilku tygodniach łódź 54-letniego marynarza z Sydney została uszkodzona podczas burzy. Mężczyzna i jego pupilka spędzili na Pacyfiku kolejne dwa miesiące, dopóki nie zostali zauważeni przez załogę helikoptera w pobliżu meksykańskiego wybrzeża. Shaddock "wydawał się być zdrowy i w dobrym nastroju", podobnie jego pies - przekazał w niedzielę portal 9News Australia.

ZOBACZ TEŻ: Zaginiony w dżungli 82-latek jadł termity i pił własny mocz. Po ośmiu dniach uratował go syn

- Przeszedłem bardzo trudną próbę - ocenił Shaddock w rozmowie z 9News Australia. Jak zaznaczył, obecnie "potrzebuje tylko odpoczynku i dobrego jedzenia". Miał przeżyć na oceanie dzięki piciu deszczówki i jedzeniu surowych ryb. Zdaniem eksperta ds. fizjologii i higieny pracy, prof. Mike'a Tiptona z Uniwersytetu w Portsmouth, Australijczykowi udało się przetrwać dzięki "połączeniu szczęścia i umiejętności".

Przetrwał na otwartym morzu kilka miesięcy

W wywiadzie udzielonym 9News Australia podkreślił, że kluczowe w przetrwaniu było zapewnienie dostaw świeżej wody. Mówiąc o szczęściu, stwierdził, że poszukiwania zaginionych na Pacyfiku przypominają sytuację "igły w stogu siana". - Szanse, że ktoś zostanie odnaleziony, są niewielkie - powiedział. Jak dodał, znaczenie mogła mieć również obecność Belli. - Żyjesz z dnia na dzień i musisz mieć bardzo pozytywne nastawienie psychiczne, by przejść przez tego rodzaju próby i nie poddawać się - ocenił ekspert.

Polinezja Francuska to wspólnota zamorska Francji, leżąca na pięciu archipelagach i ponad 150 wyspach na Oceanie Spokojnym. Od wybrzeża Meksyku oddalona jest o ponad 6 tys. km.

Polinezja FrancuskaShutterstock

ZOBACZ TEŻ: Objawy udaru cieplnego, co jeść, ile wody pić. Jak przetrwać w gorące dni

Autorka/Autor:wac//az

Źródło:  9News Australia, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock